Če so bila slovenska gospodinjstva doslej vajena vsaj enkrat na leto prejeti obvestilo o obisku dimnikarja in obveznem pregledu kurilne naprave, lahko takšnih obvestil po novem letu pričakujejo še precej več. Toda namesto gole informacije o času dimnikarjevega prihoda lahko pričakujejo predvsem prijazne ponudbe, ki jih bodo vabile k naročilu sicer še vedno obveznih dimnikarskih storitev. Takšna prosta izbira dimnikarja bo zamenjala obstoječi koncesijski sistem po načelu »en dimnikar za eno območje«, je ob predstavitvi drugega osnutka zakona o dimnikarskih storitvah včeraj napovedala ministrica za okolje in prostor Irena Majcen.

Skoraj brez vsebinskih sprememb

Predlog je sicer skoraj enak decembra lani zavrnjeni različici in slovenskim gospodinjstvom omogoča prosto izbiro katerega koli dimnikarskega podjetja v državi, ki bo na upravni enoti pridobilo posebno dovoljenje, njegovi dimnikarji pa posebno dimnikarsko licenco. Da prebivalci odročnejših in redkeje poseljenih krajev zaradi manjše dobičkonosnosti ne bi ostali brez dimnikarjev, podjetje ne bo smelo zavrniti posameznika, ki bliže svojega doma ne bo našel drugega ponudnika dimnikarskih storitev.

Cene slednjih želi ministrstvo še naprej omejevati navzgor. Samo ob več kot 25-kilometrski oddaljenosti prebivalca od dimnikarskega podjetja je predvidelo možnost zaračunavanja dodatnih potnih stroškov, ki pa v nasprotju s prvotnim predlogom niso več omejeni na največ 25 centov na kilometer. Novost zadnjega predloga je tudi ta, da ne predvideva več posebne izjave o izbiri izvajalca dimnikarskih storitev.

Koalicijsko še neusklajen

Da približno pol milijona lastnikov kurilnih naprav v državi ne bi enostavno prenehalo naročati dimnikarskih storitev ter s tem povečalo okoljska in požarnovarnostna tveganja v državi, naj bi poskrbelo deset dodatnih zaposlitev okoljskih inšpektorjev. Predvsem pa učinkovitejši elektronski evidenčni sistem ministrstva, ki bi moral po predvideni nadgradnji sam opozarjati inšpektorje na potencialne kršitelje zakonodaje. Takšnim posameznikom bi po novem grozila tudi globa v višini 100 evrov.

Poskus ukinitve dimnikarskih monopolov je koalicijska vlada decembra lani ustavila zaradi prepoznega spreminjanja zakonodaje, ob srditem odporu dimnikarskih koncesionarjev in njihovem lobiranju v koalicijskih vrstah pa je ostre pripombe k predlogu takratnega zakona o dimnikarskih storitvah izrekla tudi vladna zakonodajna služba. Pravne dileme so zdaj po zagotovilih Majcnove rešili, koalicijsko usklajevanje pa ministrico še čaka. A po padcu gozdarskih baronov verjame, da bodo padle tudi dimnikarske koncesije. Predlagani zakon naj bi državnozborski poslanci sprejeli do septembra, licenčni sistem pa bi tako zaživel s prvim januarjem.