Popotnica Vesna Velišček je sredi potovanja po Izraelu. Včeraj se je mudila v Jeruzalemu. »Izrael se je do zdaj, vsaj kar zadeva turiste, izkazal za varno državo. V dnevnih novicah in od lokalnih prebivalcev sicer dobivam novice o določenih spopadih med izraelsko policijo in Palestinci. Edini kraj, ki se mu bom mogoče izognila, je Hebron,« nam je včeraj sporočila po elektronski pošti. Veliščkova je na poti od svojega 18. leta. Pred potovanjem vedno prebere popotniške forume, poišče informacije o državi iz najaktualnejših vodnikov, na ministrstvu za zunanje zadeve in na spletnih straneh veleposlaništev. Na potovanje ne gre sama. Izogiba se krajem, ki jih lokalne oblasti odsvetujejo bodisi zaradi političnih razmer ali naravnih katastrof. Trenutno bi se izognila Siriji. »Poči pa lahko kjer koli in kadar koli,« sporoča, da popolnoma varnih krajev ni.

Ne sme nas zanimati samo vreme

»Bruselj nas uči, da ni več destinacij, kamor lahko gremo kar tako,« meni tudi Andrej Šter, vodja konzularne službe na ministrstvu za zunanje zadeve. »Pred odhodom si priskrbimo kontaktne podatke najbližjega slovenskega veleposlaništva oziroma konzulata ter kontakte gostitelja. Na splet si shranimo kopijo potnega lista ali vizuma. V primeru kraje ali drugega neljubega dogodka nam bo to pomagalo pri identifikaciji in vrnitvi domov. Koristno je spremljati medije, pri odhodu v bolj eksotične kraje velja informacije o stanju v državi dobiti tudi od nekoga, ki je tam že bil. Ne sme nas zanimati samo vreme, ampak celotne razmere,« pojasnjuje. Podatke o varnosti v posameznih državah redno objavljajo na spletnih straneh zunanjega ministrstva.

Šter svetuje, naj se turisti ne udeležujejo manifestacij, kjer se ostro krešejo mnenja, in ne obiskujejo krajev, kjer prihaja do policijskih akcij. Pomembno je poznati kulturo in v nepričakovanih razmerah ohraniti trezno glavo. Veliko skrbi domačim lahko popotniki na bolj adrenalinskih poteh prihranijo tudi s tem, da ministrstvu prostovoljno zaupajo, kam in za koliko časa odhajajo ter svoj kontakt. »Podatkov ne zlorabljamo, izbrišejo se z dnem, ki ga popotnik navede kot dan vrnitve,« pravi Šter, a dodaja, da se Slovenci doslej za to možnost redko odločajo.

Na vrsto prihajajo odmaknjeni kraji

»V egejskem otočju in ob turški obali trenutno ni takšnih nevarnosti, da bi pot tja strogo odsvetovali, se pa vsekakor velja pred odhodom pozanimati o tamkajšnjih aktualnih razmerah,« razmere v med Slovenci priljubljenih turističnih središčih Turčije in Grčije opiše Šter. Tudi v turističnih agencijah omenjenih držav, obremenjenih z begunsko problematiko, niso izključili iz ponudbe. »Pokazatelji trendov v turizmu za letošnje leto kažejo, da bo Grčija eden izmed bolje obiskanih počitniških ciljev in da se Grkom obeta še ena zelo dobra poletna sezona,« pojasnjuje Nika Vrhovnik iz turistične agencije Palma. Zato tudi počitnice tam letos ne bodo nič cenejše.

So se pa v turističnih agencijah na nepredvidljive razmere v večjih mestnih središčih prilagodili. V Kompasu kot novost ponujajo več programov v od velikih prestolnic odmaknjenih in skritih krajih. »V počitniškem segmentu pa smo izločili Tunizijo in Egipt, ki predstavljata nekoliko večje tveganje,« pojasnjuje Peter Majerle, izvršni direktor Kompasa Outgoing. V agenciji Palma so pri pripravi potovanj v stalni navezi z zunanjim ministrstvom. Odpovedi rezervacij zaradi strahu pred terorizmom nimajo.

Belgije ni med prvimi desetimi

Po podatkih spletne strani booking.com, prek katere vse več Slovencev načrtuje svoj oddih, v torek na dan bombnih napadov v Bruslju Belgije ni bilo med prvimi desetimi državami, kjer so Slovenci rezervirali počitnice. Na prvih mestih so bile Slovenija, Nemčija in Hrvaška. Lani napadena Francija je na devetem mestu. Po nekaterih podatkih naj bi bila zaradi dogodkov po Evropi med Slovenci prva počitniška izbira Hrvaška in zaradi tega tudi že zelo zasedena. »Hrvaška ostaja zelo priljubljena, pa ne le za slovenske goste, temveč njena priljubljenost raste tudi na drugih evropskih trgih, tako da bi razloge zagotovo lahko iskali tudi v tem,« pritrjuje Nika Vrhovnik iz Palme.

A ne glede na vse – potovati je treba, pravi Šter. »S tem si širimo obzorja ter zmanjšujemo manevrski prostor za predsodke in strah. Prav ti pa so tisti, ki rojevajo nasilje,« zaključi sogovornik.