Casanova di Neri Brunello di Montalcino Cerretalto 2010  (100)

Italija. Toskanska rdeča vina veljajo za vrh svetovne proizvodnje vin. Chianti, Montalcino in Montepulciano so s svojimi griči, po katerih so posejane majhne in večje hiše z vinskimi kletmi, pomembna turistična destinacija, hkrati pa teritorij izjemnih vin. Luca Gardini se je odločil, da je najboljše vino lani prišlo na trg iz Montalcina, in ga ocenil s 100 točkami. S posestva Casanova, ki je od leta 1971 v rokah družine Neri, da bo jasno, od kod ime najboljše kapljice. Vino je, kot običajno, iz starih trt grozdja sangiovese (močni tanini in visoke kisline), ocenjeni brunello pa je kakopak tudi najbolj prestižno vino iz kleti, ki ima 63 hektarjev zasajenih z vinogradi. Nerijevi imajo osem različnih etiket vina (boljši letniki imajo pri vseh vinskih ocenjevalcih izjemne ocene), dve vrsti žganja, pridelajo pa tudi svoje oljčno olje. Na posestvu jih seveda lahko tudi obiščete in kaj kupite, je pa treba opozoriti, da imajo vina zelo različne cene: omenjeni brunello di Montalcino je težko dobiti pod 200 evri za steklenico.

Fritz Haag Brauneberger Juffer Sonnenuhr Riesling Spätlese 2014 (98)

Nemčija. Pri nas so nemška vina milo rečeno podcenjena, je pa dejstvo, da so renski rizlingi, ki jih pridelajo ob Mozeli, med najboljšimi na svetu. Vinsko klet Fritz Haag v Braunebergu, ki jo sicer vodi Oliver Haag z družino, omenjajo že leta 1605, sicer pa so, kot pravijo, povsem posvečeni grozdju renskega rizlinga. Od suhih, nežno sadnih do plemenito sladkih vin. Recenzenti so začutili ob tem nagrajenem rizlingu breskve, pomaranče in grenivke, cena steklenice pa je pod 25 evri.

Louis Roederer Champagne Vintage 2008 (98)

Francija. Najboljše francosko vino je na lestvici šele na tretjem mestu. Gre za šampanjec, za katerega so grozdje potrgali leta 2008 in ga kljub dobrim ocenam v spletnih trgovinah dobite že pod 50 evri. Kritikom se je zapisalo, da gre za intenzivno in živahno vino, za šampanjec, ki uteleša sadnost in moč letnika 2008. Za tiste, ki si želite več natančnosti, v steklenici je okoli 70 odstotkov modrega pinota in 30 odstotkov chardonnaya. In še mimogrede, klet Louis Roederer ponuja tudi enega najdražjih šampanjcev na svetu – Cristal.

Quinta do Noval Porto Vintage 2013 (98/100)

Portugalska. Ob reki Douro so ime kleti Quinta do Noval prvič slišali že leta 1715, čeprav bo bolj držalo, da svoje portovce (in še nekatera druga vina) ponujajo trgu od začetka prejšnjega stoletja. Nagrajeni portovec iz leta 2013 je nekaj posebnega tudi zato, ker so v izredno mokrem letniku ustvarili eno svojih najboljših vin, hkrati pa ob veliki produkciji Portugalcev lahko rečemo, da so na trg postavili zgolj 1000 zabojev tega žlahtnega vina. Cena? Okoli 50 evrov.

Giuseppe e Figlio Mascarello Monprivato Ca d'Morissio 2008 (98)

Italija. Družina Mascarello je na gričih v okolici Cunea, v Piemontu, doma že od leta 1881 in že od tistih časov prisegajo na rdečo sorto nebbiolo, iz katere naredijo najboljše, najbolj odporno, najbolj intenzivno in staranju primerno vino. Tako pravijo. Monprivato je eden njihovih vinogradov, menda najboljše lege, v katerem pridelajo tudi omenjeno nagrajeno vino, gre kakopak za barolo, ki ga naredijo iz nebbiola. Cena Mascarellovega bisera pa je razmeroma visoka, v trgovinah ga ponujajo za 340 evrov.

Giuseppe Rinaldi Barolo Brunate - Le Coste 2011 (98)

Italija. Še en barolo, ki je prepričal kritike, prihaja iz kleti Giuseppa Rinaldija in vas bo, vsaj v Evropi, stal manj kot 200 evrov. Vinska klet iz Barola v Piemontu, ki prideluje vino že od leta 1900, ima sicer nekaj več kot 6 hektarjev vinogradov, vino, ki je prepričalo Luco Gardinija, pa natočijo v približno 10.000 steklenic. Jasno, Rinaldi ima še nekaj drugih, manj prestižnih vin. Naj še dodamo, da je vino več kot primerno za staranje, če ga boste kupili, ga spijte med letoma 2020 in 2031.

Tenuta Sette Ponti Oreno 2013 (97)

Italija. Oreno je reka, ki teče čez posestvo Sette Ponti družine Moretti v osrednji Toskani in po njej je dobilo ime vino, ki je sicer bojda idealna povezava med merlotom (struktura), kabernetom (visok nivo) in petit verdotom (eleganca). Vino po svetu dobiva celo višje ocene, kot je tale na naši lestvici. Pravijo, da je Oreno privlačno vino bogate strukture, a odločno dinamično, okrepljeno z odtenki novega hrasta, v katerega sodu je počivalo. Cena? Okoli 40 evrov.

Philippe Pacalet Meursault 1er Cru - Les Perrières 2014 (97)

Francija. V Burgundiji naj bi imeli po pravilu najboljše chardonnaye in najboljše modre pinote, čeprav se v realnosti to lahko na določenih primerih spremeni. Ampak ne v vinogradih Philippa Pacaleta iz Beauna, ki ima na voljo 25 različnih etiket, med njimi tudi za omenjeni chardonnay, ki ga prideluje v vinogradih v Mersaultu. Povprečna starost vinskih trt je 50 let, mojster ima 10.000 rastlin, na hektar pa naj bi pridelal 24 hektolitrov. Cena za vino, ki je organsko pridelano, je kakih 80 evrov.

Elvio Cogno Barolo Ravera 2012 (97)

Italija. Zgodovina Elvia Cogna in njegovih vin iz Piemonta je dolga in razburljiva, še posebej, če vemo, da je leta 1991, pri več kot šestdesetih, začel z vinogradništvom povsem na novo. Kakorkoli, njegova družina v Novellu, podobno kot mnoge v Piemontu, prideluje barbaresco, nebbiolo, barbero, nascetto, dolcett in, jasno, tudi barolo. Najboljši med njimi prihaja iz vinograda v Raveri. Letnika 2012 še ni na spletu, drugače pa so cene za Ravero v trgovinah okoli 50 evrov.

Marjan Simčič Sauvignon Blanc Opoka 2012 (97)

Slovenija. Marjan Simčič iz Cegla v Brdih se je na lestvici najboljših petdesetih (na svetu) zavihtel na deseto mesto, kar je veliko, še posebej, če vemo, da so za njim zaostala sama izjemna vina. Vinograd v Goriških brdih z imenom Jordano ima zemljo iz opoke (lapor), sauvignon, vsega 2000 steklenic, pa je pridelan po naravnih metodah. Za 36 evrov boste dobili vino rumene barve z zlatimi odtenki in mineralnimi odsevi, vonj po različnem sadju, bezgu in zeliščih. Ne gre pozabiti, da je temu vinu tudi James Suckling dodelil 95 točk.