Ljubljanski župan Zoran Janković je priznal, da je vesel, da je občina lahko priskočila državi na pomoč pri iskanju lokacij za nastanitev migrantov in prosilcev za mednarodno zaščito. Po pozivu države je Mestna občina Ljubljana ponudila tri prostore: samski dom Snage na Poljanski cesti, večnamensko dvorano na Kodeljevem in nekdanjo šolo v Polju. V teh stavbah je na voljo prostora za nekaj manj kot 400 ljudi.

Sedmak opozoril na kriminaliziranje manjšin

Janković je pojasnil, da so te tri namestitvene centre vzpostavili septembra lani, a da do zdaj država vanje še ni nastanila beguncev ali migrantov. Poudaril je, da v delo teh nastanitvenih centrov ne bodo vključeni le predstavniki sil za zaščito, reševanje in pomoč, temveč tudi prostovoljci ljubljanskega območnega druženja Rdečega križa, Slovenske filantropije in predstavniki službe nujne medicinske pomoči iz Zdravstvenega doma Ljubljana.

Po podatkih občine poleg treh predvidenih nastanitvenih centrov za begunce in migrante v občinskih stavbah ter azilnega doma na Viču in njegove podružnice na Kotnikovi, ki ju upravlja ministrstvo za notranje zadeve, drugih lokacij za namestitev v Ljubljani ni. A zaradi samskega doma na Kotnikovi je svetnik SDS Jernej Pavlin zahteval pojasnila mestne uprave o tem, zakaj so v tem domu, ki stoji v bližini vrtca in osnovne šole, nastanjeni odrasli moški in zakaj nameravata policija in mestno redarstvo okrepiti nadzor v okolici tega doma, če vodja oddelka za zaščito, reševanje in civilno obrambo Robert Kus pravi, da tovrstni center ne pomeni nikakršnega varnostnega tveganja.

Svetnik z županove liste Marjan Sedmak je opozoril, da s takšnimi vprašanji »sugestivno vnaprej kriminaliziramo določene ljudi, ne da bi ti kaj zagrešili«. Janković pa je takšna vprašanja označil za sprenevedanje stranke SDS, češ da zdaj niso zadovoljni, če so migranti nameščeni na Kotnikovi, na protestu v Kidričevem pa naj bi nekateri člani SDS držali plakate, ki so migrante pošiljali v Stožice, torej v Ljubljano.

Želeli so ažurne in uradne informacije

Tematiko nastanitve migrantov v Mestni občini Ljubljana je mestni svet včeraj obravnaval na pobudo svetnikov NSi, ki so želeli slišati stališče župana o tej problematiki. Hkrati pa so predlagali, da mestni svet sprejme sklep, da nasprotuje nastanitvi migrantov v prestolnici, dokler predstavniki vlade Ljubljančanom in mestnemu svetu »ne predstavijo celovite rešitve zaščite obstoječih prebivalcev glavnega mesta«.

Vodja svetniškega kluba NSi Mojca Kucler Dolinar je pojasnila, da so to pobudo dali, ker se je v določenem trenutku v javnosti pojavila informacija o množični nastavitvi migrantov v Ljubljani, toda uradnih in ažurnih informacij o tem niso dobili niti od občine niti države, ki odloča o lokacijah za nastanitev. Kucler-Dolinarjeva meni, da morajo odločevalci imeti empatijo tako do migrantov in beguncev kot tudi do lokalnega prebivalstva, ker vprašanja o nastanitvi migrantov in beguncev vplivajo tudi nanje. »Sem prva za pomoč beguncem, nisem pa za razpad sistema in kaos,« je dejala Kucler-Dolinarjeva.

Toda svetniški klubi Stranke modernega centra, Liste Zorana Jankovića, Združene levice, DeSUS in SD so izglasovali sklep, da mestni svet podpira začasno nastanitev migrantov, še posebno določenih ogroženih skupin. »Tako bomo, kot že večkrat dokazali, da je Ljubljana strpno in solidarno mesto, kjer živimo skupaj in spoštujemo različnost,« so omenjeni svetniški klubi zapisali v svojem amandmaju. Janković se jim je zahvalil za to podporo in izrazil željo, da »pustimo nestrpnost in najdemo rešitve«. Svetniki NSi so glasovanje o tej temi na koncu obstruirali, zaradi po njihovih besedah žaljivih obdolžitev in diskvalifikacije, da so nestrpni do migrantov.