Po tragični smrti v Šempetru svoje priključke in opremo preverjajo tudi v drugih urgentnih centrih. Napak, ki bi lahko vplivale na zdravljenje bolnikov, za zdaj niso zaznali. Vendarle pa prostori ponekod niso takšni, kot so si jih želeli.

Utesnjene ambulante

V jeseniškem urgentnem centru, ki je začel delovati decembra lani, je v sredo tehnično vzdrževalna služba preverila vse plinske napeljave. Včeraj je pregled vseh plinskih napeljav izvedel še uradni dobavitelj plinov Drager, uradni serviser GTI Gorenje je ponovno pregledal vse monitorje in elektrokardiogram (EKG), podjetje Siemens Slovenija pa je pod drobnogled vzelo rentgenski aparat. Danes bodo pregledali še vse elektroinštalacije.

V prostorih urgentnega centra na Jesenicah so od odprtja obravnavali 7627 pacientov, nove naprave in napeljave pa so doslej delovale brezhibno. Niso pa še odpravili vseh težav, na katere so zdravniki opozarjali že pred odprtjem urgentnega centra. Vodja urgentne dejavnosti v Splošni bolnišnici Jesenice dr. Robert Carotta je lani jeseni na primer opozoril na zelo majhne ambulante. Težave zaposlenim že od začetka povzročajo tudi dvojna vrata ob vstopu v center, ki ne delujejo, kot bi morala. »Ambulantni prostori z vso dodatno opremo so res nekoliko utesnjeni, vendar delovni procesi tečejo nemoteno. Težave z dvojnimi vrati pa ostajajo, v dogovoru z izvajalci in ministrstvom za zdravje jih postopoma odpravljamo,« so pojasnili v bolnišnici.

Ni prostora za dežurnega pediatra

V novomeškem urgentnem centru za zdaj nimajo težav s prostori ali opremo. Strokovna direktorica bolnišnice Lučka Kosec se sprašuje, kako se lahko sploh lahko zgodi kaj takšnega, kot se je v šempetrski bolnišnici. Že same cevi, po katerih tečejo različni plini, so različnih barv, da ne bi prišlo do zamenjave, je spomnila, pa so različne tudi vtičnice. Poleg tega tudi aparat opozori, če je v vdihani zmesi plinov premalo kisika, je opozorila. »Takoj ko smo izvedeli za dogodek, smo opravili dodatno preverjanje aparatur. Sicer pa smo že pred časom oblikovali poseben obrazec, po katerem mora sestra vsako jutro, preden začne delo, preveriti anestezijski aparat,« še pravi Koščeva.

Tudi v Izoli so včeraj dvakrat pregledali vse inštalacije in napak niso odkrili. »Še enkrat bodo pregled opravili tudi dobavitelji opreme,« je včeraj povedal vodja urgentne dejavnosti tamkajšnje bolnišnice dr. Peter Golob. Pravi, da v njihovem centru nimajo hudih prostorskih zagat, prav tako pa imajo na voljo vso opremo, ki jo potrebujejo. Jim pa tako kot povsod po Sloveniji manjka prostor za dežurnega pediatra. »Ta služba ni bila zajeta v urgentne centre in prostorov zanjo nimajo nikjer,« pravi Golob. ds, nbo, nk, pe