Na vse bolj zasičen trg ponudnikov električne energije se podaja tudi ljubljanska Energetika. Glede na močno konkurenco bistveno nižjih cen v redni ponudbi ne morejo ponuditi, so pa za odjemalce zanimivi predvsem njihovi akcijski paketi. V Energetiki namreč stavijo na gospodinjstva, ki se že ali se bi ogrevala na njihov plin ali vročevod, pripravljena pa bi bila skleniti še pogodbo o dobavi električne energije. V tem primeru so konkurenčni, saj poleg nižje, za eno leto navzgor omejene cene električne energije ponujajo recimo tudi nižjo ceno plina. Do ugodnejše cene električne energije pri Energetiki so upravičena tudi gospodinjstva v večstanovanjskih stavbah, ki so priključene na njihov vročevod.

Nižje cene za ponudbo v paketu

Prav z ugodnejšo ponudbo v paketih – večinoma gre za kombinacijo dobave plina in električne energije – v zadnjem času vse več dobaviteljev želi nase čim bolj vezati gospodinjstva in tudi v Energetiki ne skrivajo, da so se zato odločili električno energijo ponuditi v maloprodaji. »Želimo postati celovita energetska družba z vsemi storitvami, ki se jih na trgu v Sloveniji ta trenutek lahko ponudi,« je poudaril direktor Energetike Samo Lozej.

Po hitrem pregledu ponudbe je mogoče skleniti, da se gospodinjstvom, ko je to mogoče, vsekakor splača dobavo plina in električne energije zaupati enemu dobavitelju in s tem doseči nižjo ceno. Prednost Energetike je v tem, da gospodinjstva v večstanovanjskih objektih zelo težko zamenjajo dobavitelja. Ker je 57.000 stanovanj v Ljubljani vezanih na njihov vročevod in 63.000 stanovanj oskrbujejo s plinom, so to potencialne stranke, ki lahko samo pri njih izkoristijo nižje cene ogrevanja in dobave električne energije »v paketu«.

Štiričlanska družina lahko prihrani med 50 in 100 evri

Po izračunu Energetike lahko štiričlanska družina v 70 kvadratnih metrov velikem stanovanju, ki se ogreva na njihov vročevod, če bi se odločila še za dobavo električne energije, na letni ravni glede na redne cene prihrani 75 evrov z enotarifnim in 70 evrov z dvotarifnim števcem. Če bi se ogrevali na plin, bi bil prihranek še večji, in sicer slabih 82 evrov z enotarifnim in 74 evrov z dvotarifnim števcem. Zaradi subvencionirane cene plina so še nekoliko višji prihranki v hišah, konkretno, za štiričlansko družino v 130 kvadratnih metrih veliki hiši več kot 90 evrov na leto. Ampak s pomembno razliko: lastniki hiš imajo večinoma proste roke pri zamenjavi dobavitelja toplote, tako da bi se lahko odločili tudi za drugega dobavitelja, ki ponuja nižje cene »v paketu«.

O ciljih, ki so si jih zastavili na področju maloprodaje električne energije, za zdaj v Energetiki ne želijo govoriti. Lozej je dejal zgolj to, da si želijo čim več prebivalstva Ljubljanske kotline priključiti na svoje sisteme daljinskega ogrevanja in zemeljskega plina, in sicer s trenutnih 74 na 80 odstotkov do leta 2020. Družba je sicer v lanskem letu po še nerevidiranih rezultatih spet zabeležila dobiček, in sicer dobrih pet milijonov. Od pripojitve Termoelektrarne Toplarne Ljubljana leta 2014 jim je uspelo zmanjšati tudi dolgoročno zadolženost družbe, ki je s 27 padla na 15 milijonov evrov.