Pod temo odvisnosti si vsi predstavljamo cigarete, alkohol in druge droge, a le malokdo pomisli na preostale odvisnosti, kot je odvisnost od hrane ali pa odvisnost od elektronskih naprav oziroma medijev. Zakaj je tako?

Dr. Miha Kramli, terapevt in vodja centra za zdravljenje odvisnosti v Novi Gorici, vsako leto obišče našo šolo in predava o zlorabi drog in pretirani uporabi elektronskih naprav. »Če z uporabo pretiravamo, tvegamo, da postanemo čustveni invalidi,« pravi Kramli. Vendar, ali je to res odvisnost?

Računalnik požira otroke

Začnimo na začetku. Računalnik je zelo uporabno orodje, a ima tudi slabe lastnosti, ki najstnika zasvojijo. »Da mami, saj bom odnesel smeti v koš, rečejo najstniki, mi starši pa brezupno čakamo in gledamo, kako računalnik požira življenje iz naših otrok. Tako se vse začne,« pove dr. Kramli, »in od tu naprej se vse le še stopnjuje.« V Kramlijevi ambulanti obravnavajo več kot dvesto zasvojencev z nekemičnimi odvisnostmi, od najstnikov do nekoga, ki ima triinosemdeset let. Nobena generacija ne more uiti tej skušnjavi. V vsej Sloveniji je že približno tisoč zasvojencev z računalniki.

Kot vemo, pa odvisnost prizadene tudi družino in prijatelje zasvojenca. Koliko prepirov je med starši in otroki ali pa med zakonci, prijatelji, ker se nekdo ne more odlepiti od ekrana! Na internetu je veliko skušnjav oziroma zabave, ki je lahko dostopna. Ta »zabava« lahko pripelje do ločitev, težav v šoli, celo samomorov. »Žrtev odvisnosti od elektronskih naprav je vse več. Epidemijo moramo ustaviti!« opozarja Kramli.

Zdravljenje traja tri leta

K njemu prihaja veliko zasvojencev, ki pa so na različnih stopnjah zasvojenosti. Največ je tistih, ki se zasvojenosti ne zavedajo, jasno pa je, da se od računalnika ne morejo ločiti. »Naletimo na ljudi, ki uporabljajo plenice, ker ne nadzirajo več izločanja urina in blata. Več let so preživeli v stanovanju, za računalnikom, in ne prenesejo več niti sončne svetlobe,« pravi Kramli. Zdravljenje traja najmanj dve do tri leta.

Hudo je slišati, kakšen hud kaos nastane zaradi ene same majhne žepne naprave ali pa računalniške škatle. Vse to lahko preprečimo. »Otroku moramo določiti čas, ki ga preživi za računalnikom. Če omejitev ne deluje, je treba takoj poiskati pomoč!« opozarja Kramli.

Bolje je, da ukrepamo, preden je prepozno. Zato odloži telefon, zapri računalnik in ne pozabi živeti življenja, saj imaš samo enega! Ne preživi ga za ekranom.