Križanje rezultatov zadnje javnomnenjske raziskave Vox populi pokaže, da bi v starostni skupini nad 60 let precej več volilcev obkrožilo DeSUS kot SD. Očitno pa so Socialni demokrati ocenili, da morajo obsežnemu volilnemu bazenu, ki ga tvorijo upokojenci (teh je v Sloveniji več kot 610.000), posvetiti večjo pozornost. Oziroma da morajo v teh vrstah, v katerih je bila SD v preteklosti močna, ponovno pridobiti več privržencev. Ob tem vsekakor ne gre spregledati, da je, kot kažejo raziskave Mediane, udeležba upokojencev na volitvah za 20 odstotkov višja od povprečne udeležbe.

Nezanemarljivo prijateljstvo z Milanom Kučanom

Tako so konec lanskega leta Socialni demokrati »postavili na noge« forum starejših. Na njegovo čelo so izbrali nekdanjega dolgoletnega direktorja inštituta za rehabilitacijo invalidov Soča Franca Hočevarja, ki je bil nekaj let tudi svetovalec takratnega predsednika republike Milana Kučana, še danes pa sta, kot pravi, z nekdanjim predsednikom prijatelja. Hočevarju ob bok so stopili prepoznavni dolgoletni člani stranke: Miran Potrč, Janez Kocijančič, Jožica Puhar, Mirko Brulc, Breda Pečan, Majda Potrata, Miloš Pavlica... Še posebno težo in odmevnost pa je ustanovni konferenci kluba seniorjev SD dala Kučanova navzočnost (čeprav ta ni član Socialnih demokratov). Kot nam je povedal Hočevar, se njihov forum širi tudi na teren, saj ustanavljajo občinske oziroma območne forume starejših. Ob tem ne skriva, da bi bila dobrodošla posledica njihovega delovanja tudi pridobitev novih volilcev.

Prav tako v SD ne skrivajo nezadovoljstva, ker si »upokojence lasti DeSUS« oziroma ker se kot edini pravi zaščitnik njihovih pravic prikazuje Karl Erjavec.

Kot pravijo v SD, je bila stranka upokojencev po ločitvi od njihove stranke (leta 1992 so SDP, DeSUS in še nekatere stranke oblikovale koalicijo Združena lista, štiri leta kasneje pa je stranka upokojencev prvič samostojno nastopila na volitvah) tako rekoč vseskozi vladna stranka, a je za upokojence naredila bore malo. Je pa Karl Erjavec sila spreten pri izpostavljanju svojih (domnevnih) zaslug. Kot zadnji primer takšne spretnosti v SD navajajo dogajanje ob ponedeljkovem predlogu Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (Zpiz) vladi, naj se pokojnine v letošnjem letu izredno uskladijo. Po navedbah Socialnih demokratov je to uskladitev na seji sveta Zpiz predlagala članica njihovega foruma starejših, izglasovana pa je bila s pomočjo še enega njihovega člana. »Nato pa je pohitel Karl Erjavec in pred kamerami prvi podprl predlagani dvig pokojnin oziroma ga predstavil kot svojo zaslugo.« Predlog so kasneje sicer javno pozdravili tudi Franc Hočevar in vodja poslancev SD Matjaž Han ter prvak stranke Dejan Židan. »Tudi če DeSUS ne bi bilo v vladi, bi SD to podprla,« je poudaril Han. »Ko je treba pomagati slovenskim bankam ali drugim, se pogovarjamo o stotih milijonih in milijardah, vse je sprejemljivo. V SD pričakujemo, da bo sprejemljivo tudi takrat, ko je treba pomagati slovenskim upokojencem,« se je oceni finančnega ministra Dušana Mramorja, da zahteva za uskladitev pokojnin ni sprejemljiva, odločno zoperstavil Židan. Vendarle pa je Erjavec predstavnike SD zopet prehitel in zasenčil.

Erjavec je samozavesten

Okrepljeno delovanje Socialnih demokratov na upokojenskih temah, še zlasti pa prijateljski stiki, ki naj bi jih z vplivnimi predstavniki upokojenskih organizacij in društev imel Milan Kučan, pa skrbi nekatere vidne predstavnike DeSUS. Ti so v pogovorih znotraj stranke že opozorili, da bi jim lahko nova usmeritev SD odnesla del volilne baze. Ker stranka kakšnega obsežnejšega širjenja k mlajšim volilcem po njihovem prepričanju ne more pričakovati, mora še toliko bolj okrepiti nagovor upokojencev.

Večjemu delu vodstva DeSUS s Karlom Erjavcem na čelu pa se zdi takšna skrb odveč. Kot nam je dejal prvak stranke upokojencev, je bilo poskusov prevzemanja volilcev DeSUS v preteklosti že kar nekaj, a so bili vsi po vrsti neuspešni. Ob tem je še dodal, da on pač ima svojo stalno volilno bazo. Prav tako vodilni v DeSUS ocenjujejo, da je njihova stranka bolj konsolidirana kot SD, pa da je njihov predsednik v prednosti pred prvakom najmanjše vladne stranke. Kar naj bi se po njihovih napovedih ponovno jasno pokazalo v predvolilnih soočenjih. V stranki upokojencev tudi ne pozabijo spomniti, kako sta SD in DeSUS pred zadnjimi parlamentarnimi volitvami oblikovala socialdemokratski blok, od takšnega povezovalnega ravnanja pa si je Židanova stranka obetala precejšen porast podpore. A je dosegla najslabši volilni rezultat doslej, DeSUS pa najboljšega.