Svet stranke DeSUS podpira predlog Zpiza za izredno uskladitev pokojnin v letošnjem letu in bo pri uskladitvi vztrajal, je po včerajšnji seji izvršnega odbora in sveta stranke povedal Karl Erjavec. Prvak DeSUS je članom sveta obljubil, da bo o tem vprašanju sproti obveščal izvršni odbor, na podlagi rezultatov »pogajanj« z vladnimi predstavniki pa sprejemal ustrezne odločitve.

Erjavec bo, kot je napovedal, od vlade zahteval tudi, da se v prihodnjem letu izplača regres vsem upokojencem; v letošnjem letu ga bodo namreč prejeli le upokojenci s pokojninami do 750 evrov. Ker je bil regres delno sproščen tudi v javnem sektorju, po Erjavčevem mnenju »ne bi bilo prav, da bi bili upokojenci diskriminirani«.

Zvišanje pokojnin najprej za 0,7, zdaj za 0,4 odstotka

Izredna uskladitev pokojnin se v skladu s pokojninskim zakonom lahko ob soglasju vlade izvede ob pozitivni gospodarski rasti, ki je lani po prvih ocenah državnega statističnega urada znašala 2,9 odstotka. Zakon določa, da se pokojnine uskladijo za 60 odstotkov letne rasti povprečne bruto plače in za 40 odstotkov povprečne letne rasti cen življenjskih potrebščin. Ker je nominalna rast povprečne plače lani znašala 0,7 odstotka, ni pa bilo rasti cen – te so se v povprečju znižale za 0,5 odstotka, je zavod pri izračunu upošteval le 60 odstotkov letne nominalne rasti povprečne plače, kar pomeni, da bi se lahko pokojnine po izračunu Zpiza zvišale za 0,4 odstotka.

Miloš Pavlica, eden od sedmih predstavnikov vlade v svetu, je med razpravo na svetu zavoda, ki je potekala prejšnji ponedeljek, napovedal podporo predlogu za uskladitev. Izrazil pa je mnenje, da vlada najverjetneje ne bo odločala o predlogu, dokler avgusta ne bo imela natančnih podatkov o rasti BDP.

Pokojnine so se sicer izredno uskladile že januarja, in sicer za 0,7 odstotka. Zakon o izvrševanju proračunov za leti 2016 in 2017 je namreč kljub kar triodstotni gospodarski rasti v letu 2014 določal, da se pokojnine zaradi finančnega položaja države ne uskladijo do konca leta 2015.

Pokojnine še naprej padajo

Letno poročilo Zpiza kaže, da se gmotni položaj upokojencev v zadnjih letih še naprej poslabšuje. Povprečna neto starostna pokojnina je lani znašala 609,50 evra, kar je 0,6 odstotka manj kot v letu 2014. Razmerje med povprečno neto starostno pokojnino in povprečno neto plačo se je s tem znižalo na 60,2 odstotka (leto prej je znašalo 60,8 odstotka). id