»Sam sem podpisal pogodbo z Mip o nakupu stare opreme za embalažo (v vrednosti okoli 200.000 evrov), pogodbe o prenosu tehnologije za izdelavo mortadele pa ne poznam,« je včeraj prek videokonference pričal Marian Solcan, nekdanji direktor zdaj že propadle romunske družbe Carnig As Florin. Gre za sojenje nekdanjim vodilnim v Mipu – Vojtehu Volku in njegovemu sinu Marku (nekdanjemu direktorju Mipa) ter zetu Marku Kovaču (nekdanjemu direktorju Pomurke) tožilstvo očita zlorabo položaja in preslepitev konzorcija bank. Nekdanji mipovci so namreč bankam, pri katerih so prosili za posojilo, med bilanco prikazali tudi šest milijonov težko terjatev do romunskega podjetja, ki naj bi od Mipa kupilo tehnologijo za izdelavo mortadele.

Tožilstvo je prepričano, da je bila pogodba s Carnigom fiktivna in da naj bi bila namenjena le za prikazovanje boljšega finančnega stanja Mipa. Na tak način naj bi preslepili konzorcij bank, da je Mipu odobril posojilo v višini osem milijonov evrov. Poleg preslepitve se trojici očita tudi zloraba položaja.

Solcan je povedal, da je imel vsa pooblastila za poslovanje predsednik uprave Španec Alberto Masbila, sam pa je izvrševal njegova navodila. Potrdil je, da je bil sicer seznanjen s posli, ki jih je sklepal Masbila, a o sporni pogodbi ni vedel nič. »O čem takem nisem nič slišal,« je zatrdil. Prav tako ni prepoznal ne podpisa ne žiga na pogodbi o prenosu tehnologije.

Šest milijonov za tehnologijo, nato pa v stečaj?

Romun Solcan je povedal še, da se je z mipovci konec leta 2007 in v začetku 2008 v Sloveniji srečal enkrat ali dvakrat, v Romuniji večkrat, s kom konkretno, pa se ne spomni. V vsebino pogodbe, ki jo je podpisal, se menda ni poglabljal, »ker so se o tem pogovarjali moji nadrejeni«, sam pa je le izvrševal navodila.

Dvom o pristnosti šest milijonov evrov vredne pogodbe sicer poraja tudi dejstvo, da je bila sporna pogodba podpisana oktobra 2007, romunsko podjetje pa je imelo že leto kasneje finančne težave, zato pa je šlo leta 2009 v stečaj.

Obtožnica trojici poleg domnevno fiktivnega posla z Romunijo očita tudi preslepitev bank s podatki o poslovanju srbskega Kolbisa. Bankam so to podjetje prikazovali kot dobro, čeprav so bile njegove bilance porazne. Če bi banke to vedele, Mipu ne bi odobrile kredita, meni tožilka Mateja Gončina. Del obtožnice, ki Vojtehu Volku očita zlorabo pravic, se nanaša tudi na podjetje Eurovit. Vojteh Volk naj bi nenamensko porabil posojilo banke SID. Del posojila, ki ga je SID banka odobrila za Kolbis, naj bi mimo pravil odtekel v italijansko družbo Eurovit, kjer naj bi se izgubilo 315.000 evrov tega posojila. Denar je šel iz Kolbisa v Eurovit – obe podjetji sta bili v lasti Volkovih – na osnovi pogodbe o dobavi sojinih tropin.