V ponedeljek se je iztekel rok, v katerem je moralo devet ljubljanskih fakultet, na katerih so zaposleni prejemali nezakoniti dodatek za stalno pripravljenost, inšpektoratu za javni sektor sporočiti, kako ga bodo zaposleni vrnili. Po uradnih podatkih je to za zdaj storilo šest fakultet: za matematiko in fiziko, za socialno delo, za elektrotehniko, za gradbeništvo in geodezijo, za računalništvo in informatiko ter filozofska fakulteta. Vrnile pa bodo, kot je že znano, le tisto, kar je bilo delavcem preveč izplačano v zadnjih desetih mesecih pred prenehanjem izplačevanja. Na ekonomski fakulteti, kjer so v petih letih za sporne dodatke izplačali dobrih 430.000 evrov, morajo tako zaposleni skupaj vrniti le dobrih 116.000 evrov.

Dogovori z delavci pripravljeni

»Na vseh šestih fakultetah so ustavili odrejanje in izplačevanje dodatkov in z zaposlenimi sklenili dogovore o vračilu prejetega dodatka – tako z uslužbenci, ki so bili predmet nadzora, kot z zaposlenimi, katerih prejemkov inšpektorji niso pregledali,« nam je povedala Olga Golub z ministrstva za javno upravo. Ali so tudi preostale tri fakultete ravnale v skladu z zahtevami inšpektorata, bo uradno znano v torek in sredo, ko bodo na ministrstvo prispela fakultetna poročila, ki so bila na pošto oddana v ponedeljek. Po naših podatkih so tako na fakulteti za družbene vede kot na ekonomski fakulteti pripravili vse potrebno za vračilo preveč izplačanih plač, vendar še ni (bilo) jasno, ali so dogovore podpisali vsi delavci. Z vodstvom fakultete za šport nam včeraj ni uspelo stopiti v stik.

Iz zaključnih zapisnikov, ki so jih pripravili na ministrstvu, je razvidno, da bo med fakultetami, ki so ministrstvu že sporočile »popravljalne ukrepe«, največ vrnila fakulteta za gradbeništvo in geodezijo (16 delavcev bo vrnilo 40.000 evrov, dvema bodo z odobritvijo ministrstva dolg odpustili). Najmanjša vrnjena vsota bo znašala 1700 evrov, najvišja pa 6000 evrov.

Vodilni podpisali

Toliko je dobil dekan Matjaž Mikoš, ki zatrjuje, da so poslovanje v minulih letih preiskovale različne institucije, a da ni nobena opozorila, da je dodatek za stalno pripravljenost nezakonit. Na filozofski fakulteti bo deset delavcev vrnilo 31.000 evrov, ena čistilka bo vračila oproščena. Dodajmo, da sta samo dve osebi – dekana FF Valentin Bucik in Andrej Černe – skupno prejeli 41.000 evrov.

Na fakulteti za matematiko in fiziko bo devet delavcev vrnilo 19.600 evrov, na fakulteti za socialno delo bosta morala dva zaposlena vrniti (zaokroženo) 10.500 evrov, na fakulteti za elektrotehniko pa bo moral en zaposleni, vodja tehnično-vzdrževalne službe, vrniti 2850 evrov. Koliko denarja bodo morali vrniti zaposleni na fakulteti za računalništvo in informatiko, uradno še ni znano, saj so včeraj zaključni zapisnik še pripravljali, poročilo so namreč prejeli šele v petek.

Na fakulteti za družbene vede so februarja pripravili dogovore o vračilu za vseh 40 zaposlenih, ki so te dodatke prejemali od decembra 2010 do septembra 2013. Pisni dogovor o načinu vračila preveč izplačanih plač je podpisalo 17 zaposlenih, dva v zakonitem roku nista odgovorila, pri 19 delavcih pa zakonski rok za podpis dogovora še ni potekel. Nina Erjavec ob tem poudarja, da so vsi tisti, ki so sporni dodatek prejemali kot člani vodstva fakultete, dogovore o vračilu že podpisali. Koliko bodo v celoti vrnili, včeraj zaradi pozne ure nismo mogli izvedeti.

Predstavnica za odnose z javnostjo na EF Dušica Vehovar Zajc nam je zatrdila, da bo preveč izplačane plače vrnilo vseh 66 delavcev; znesek bodo vrnili v največ 24 obrokih. Zaposleni so imeli čas včeraj do 16 ure, da prevzamejo v podpis pripravljene posamične »dogovore«. Tri osebe, dekanka Metka Tekavčič, finančni minister Dušan Mramor in izobraževalna ministrica Maja Makovec Brenčič, so sporni dodatek po besedah Vehovar-Zajčeve že vrnili.