»Nisem narcisoiden, nisem morilec,« je danes pred ljubljanskim senatom, ki mu predseduje sodnik Martin Jančar, spregovoril šestih umorov obtoženi nekdanji zdravnik intenzivne nege na ljubljanski nevrološki kliniki Ivan Radan. Za nedolžnega se je izrekel že na predobravnavnem naroku, danes, na začetku prve glavne obravnave, pa je podal tudi svoj zagovor.

Ta je bil le delen. Radan je podrobneje opisal zgolj zdravljenje in smrt zadnjega pacienta, ki mu je odredil odmerek kalijeva klorida. Tudi danes je ponovil, da je šlo le za provokacijo, s katero je želel opozoriti na premeščanja z intenzivnega oddelka v paliativno oskrbo (primerjal ju je kot mercedes in konjsko vprego), ter da je kalij tekel mimo pacienta. »Želel sem si samo pogovora o tem,« je dejal Radan, ki je na koncu odšel do predsednika komisije za medicinsko etiko v ljubljanskem kliničnem centru Štefanu Grosku, da bi mu povedal o dogodku s kalijem. Ta je obvestil vodjo nevrološke klinike Davida Voduška, on pa je podal ovadbo na policijo.

Za Radana vse le zarota UKC in kriminalistov

»Očitno sem se obrnil na napačnega,« je Radan, ki ga poleg Milana Krstića zdaj zagovarja tudi odvetnik Gorazd Fišer, danes s prstom najprej pokazal na Groska. Po njegovih besedah je bil pediater in intenzivist Grosek edini, ki se ni podpisal pod ugovor vesti zaradi domnevno slabih razmer na pediatrični kliniki. Radan je tako zdaj prepričan, da je žrtev zarote ne le kliničnega centra, pač pa celo kriminalistov. Kazenski postopek, v katerem se je znašel, je primerjal z letalsko nesrečo, kjer mora iti narobe več stvari, da pride do katastrofe. Prav to se je po njegovem mnenju zgodilo tudi v tem primeru. V ljubljanskem kliničnem centru naj bi ga žrtvovali, da bi pozornost preusmerili z nepravilnosti pri otroški srčni kirurgiji.

Pri tem naj bi vodstvu kliničnega centra pomagali tudi ljubljanski kriminalisti, vendar iz drugega razloga. Ker je njegova tesna prijateljica kriminalistka Mojca Šemerl Harmel, ki ji je Radan po očitkih iz obtožnice dlje časa neupravičeno predpisoval pomirjevala xanax, njihovega nekdanjega nadrejenega ovadila zaradi šikaniranja, naj bi se Radanu poskušal maščevati kriminalist Dušan Mikolčevič. Prav policist, ki je po usmeritvah ljubljanskega tožilstva vodil preiskavo zoper Radana, naj bi izvedel, da je Radan v sicer tajnem predkazenskem postopku na specializiranem državnem tožilstvu pričal proti njegovemu nekdanjemu šefu, in se mu zato sklenil maščevati. »Skupina je delovala tako, da so ustrahovali medicinske sestre,« je o domnevni zaroti danes govoril Radan, ki je kriminalista Mikolčeviča celo obtožil, da je medicinskim sestram ponujal odvetnika, če obdolžijo Radana. Po mnenju obtoženega bi se moral celoten oddelek za preiskovanje krvnih deliktov izločiti iz preiskave.

Radan ob tem sicer ni omenil, da si je prav njegova prijateljica kriminalistka od vodstva policije prislužila opomin pred odpovedjo, saj kljub temu da je Radan po njenih besedah celo njen najboljši prijatelj, kolegov v skupini ni takoj obvestila o njunem odnosu. To je storila šele več kot dva tedna po Voduškovi ovadbi in se izločila iz preiskave.

Zagovarjal se bo le v družbi kompetentnih

Konkretnejši in vsebinski zagovor je Radan obljubil za kasneje, danes pa prav tako ni želel odgovarjati na vprašanja sodišča in tožilstva. O šestih sumih umorov, za katere ga preganja tožilstvo, se bo zagovarjal šele ob prisotnosti sodnega izvedenca medicinske stroke Wolfganga Krolla, češ da bo le pred nekom kompetentnim lahko podal ustrezen strokovni zagovor. Prav zaslišanje Krolla, ki je zdaj dokončal svoje izvedensko mnenje, bo bržkone odigralo najpomembnejšo vlogo pri kasnejši razsodbi glede sumov umorov. Izvedensko mnenje si obramba in tožilstvo sicer razlagata vsak po svoje.

Glede očitkov, da je s ponarejenimi avstrijskimi zdravstvenimi potrdili opravičeval svoje daljše bolniške odsotnosti, je Radan povedal, da se bo zagovarjal šele tedaj, ko bo zaslišan njegov nekdanji nadrejeni Marko Noč. Prav tako se ni zagovarjal glede enormnih količin pomirjeval, ki jih je neupravičeno predpisoval predvsem samemu sebi pa tudi nekaterim prijateljem in sorodnikom. Nekoliko bolj se je razgovoril o spornih fotografijah in posnetkih hudo bolnih in umirajočih pacientov. Povedal je, da je snemal predvsem epileptične napade, ker je kot zdravnik moral vedeti, kako napadi pri posameznih bolnikih potekajo. Na domačem računalniku pa je te posnetke imel, ker »UKC nima za službeni računalnik«.

Zgroženi svojci

Danes so na sodišče prišli svojci pacientov, ki naj bi jih Radan neupravičeno snemal. Za takšno početje je v zdravstvu potrebno soglasje pacientov ali svojcev, ki ga Radan ni imel. Ti so danes povedali, da vztrajajo pri predlogu za pregon (to kaznivo dejanje se namreč ne preganja po uradni dolžnosti). »Tista grozna slika, ki sem jo videla, ne more koristiti ničemur,« je danes dejala Antonija A., ki se zato še danes vsakič zdrzne, ko sliši za tedaj sicer povsem korektnega Radana.

»Slikanje je nesprejemljivo. To je poseg v zasebnost,« je povedala tudi Nikoleta Š., ki je imela na intenzivni negi moža po možganski kapi. Fotografije hudo bolnega moža, ki je mimogrede zdravstvenim delavcem na nevrološki kliniki tudi padel s postelje, so jo pretresle. Nič ni imela proti, ko ji je Radan tedaj pokazal fotografijo moževe rane, toda takrat ni vedela, da Radan njenega moža snema tudi na način, ki razkriva njegovo zasebnost in intimnost.