Zaradi nelegitimnosti volitev naši poslanci ne bodo prevzeli nobenih funkcij v državnem zboru, je takoj po razglasitvi za SDS poraznega rezultata zadnjih parlamentarnih volitev naznanil podpredsednik slovenskih demokratov Zvonko Černač. A so se kasneje v Janševi stranki nekoliko »omehčali«. Od petih predsedniških in osmih podpredsedniških mest, ki so jim po prvotnem predlogu razdelitve vodilnih položajev v delovnih telesih pripadala, so »sprejeli« vodenje treh komisij: za peticije (vodi jo Eva Irgl), za nadzor javnih financ (Andrej Šircelj) in za nadzor varnostnih in obveščevalnih služb (Branko Grims). Preostalim so se odpovedali. Potem ko je lani poleti takratni predsednik odbora za obrambo Peter Vilfan zapustil opozicijsko ZaAB in se preselil med poslance koalicijske DeSUS, pa je SDS zahtevala, da se ji »vrne« tudi vodenje tega odbora. Prevzel ga je Žan Mahnič.

Sedaj pa so očitno postale volitve za slovenske demokrate še nekoliko bolj legitimne. Zahtevajo namreč vse vodilne položaje v delovnih telesih, ki so jim po prvotnem seznamu pripadali, torej še predsedniško mesto v odboru za kmetijstvo in osem podpredsedniških mest. Odbor za kmetijstvo sedaj vodi Iva Dimic iz Nove Slovenije. Čeprav za njenega najverjetnejšega naslednika velja Zvonko Lah, je v SDS mogoče slišati, da so v igri še vsi štirje njihovi člani odbora za kmetijstvo.

Na vprašanje, zakaj so si premislili in želijo sedaj prevzeti vodilna mesta v odborih in komisijah, nam v največji opozicijski stranki niso odgovorili. V drugih poslanskih skupinah pa je mogoče slišati kar nekaj razlag. Ena od njih je, da bo SDS tako v prihodnje še nekoliko glasnejša in bo zahtevala sklic še kakšne izredne seje več. Nekateri naši sogovorniki tudi ne izključujejo možnosti, da gre za novo kazanje mišic manjši desni opozicijski stranki NSi. Spominjajo pa še, da pomeni opravljanje funkcije višji plačni razred.

Podpredsednika DZ si ne želijo

V SDS nam prav tako niso odgovorili na vprašanje, ali bodo predlagali tudi podpredsednika državnega zbora; tretje podpredsedniško mesto, ki pripada največji opozicijski stranki, je namreč že ves sedanji mandat prazno. Po naših informacijah pa ga slovenski demokrati (vsaj za zdaj) ne nameravajo zasesti. Nekateri naši sogovorniki kot razlog navajajo, da bi bilo prevzem podpredsedniškega mesta mogoče razumeti kot dokončno priznanje SDS, da so bile volitve legitimne.