Tudi tretje leto zapored so košarkarji Olimpije pot v evropskem pokalu končali na drugi stopnici. S prebojem v drugi del tekmovanja so zadovoljili postavljene cilje, zato se je zdelo, da so v konkurenci 32 najboljših moštev drugokakovostnega evropskega tekmovanja že vnaprej izobesili belo zastavo. V to so jih seveda v veliki meri prisilili nasprotniki, saj so Unics, Nižni Novgorod in Maccabi po kakovosti in predvsem finančni plati neki povsem drug svet. Da je bil rezultat Ljubljančanov v letošnji evropski sezoni pričakovan, se strinjata tudi Olimpijini legendi Peter Vilfan in Dušan Hauptman.

»Rezultat in igra v evropskem pokalu sta pričakovana. Tudi drugokakovostno evropsko tekmovanje je v tem trenutku za Ljubljančane prezahtevno tekmovanje. A je prav, da v njem nastopajo, saj mladi fantje za razvoj potrebujejo težke tekme,« pravi Dušan Hauptman. Če nekdanji vrhunski ostrostrelec za nedopustno označuje dejstvo, da ima profesionalna ekipa toliko poškodb, Petra Vilfana moti pomanjkanje ambicij: »Občutek imam, da Olimpija evropski pokal bolj oddela, kot da bi imela ambicije, da v njem naredi odmeven rezultat. Če dvakrat dobiš posebno povabilo v to tekmovanje, ga nisi dobil zato, da ga oddelaš, temveč na osnovi preteklih rezultatov in imena Olimpija. Predvidevam, da tisti, ki dajo povabilo, pričakujejo, da se boš maksimalno potrudil. Te ambicije v Olimpiji nisem videl ne predlani ne lani, še najmanj pa letos.«

Sogovornika menita, da mora vodstvo kluba zadržati večji del moštva, saj bo le tako lahko računalo na boljše rezultate. »Ekipa mora skupaj dihati dve ali tri sezone, če želi narediti rezultatski korak naprej. V nasprotnem primeru se bo ista zgodba ponavljala iz leta v leto,« trdi Hauptman, Vilfan pa dodaja, da mora vodstvo kluba slovenskemu jedru dodati dva ali tri kakovostne posameznike. »Imamo mlade in perspektivne igralce, a jim pripeljemo povprečne tujce, ki jim ne morejo pomagati pri razvoju. Enostavno ne morem sprejeti, da klub pripelje Dawana Robinsona in nato slišim izjavo, da bo mentor mladim. Za božjo voljo, to ni tip in kakovost igralca, ki bo v pomoč mladim.«

Pri mladih še prepozni

Kljub ne preveč blestečim predstavam v dosedanjem delu sezone so navijači Olimpije z odobravanjem pozdravili novo klubsko politiko, ki temelji na mladih igralcih. Izstopata osemnajstletna Blaž Mesiček in Vlatko Čančar, ki bi morala imeti v prihodnosti pomembno vlogo tudi v slovenski reprezentanci. »Mlade je treba vreči v vodo in jih pustiti, da splavajo. V Olimpiji so se sicer tega spomnili prepozno, a navijači potezo razumejo, saj alternative ni. Treba je vedeti, da slovenska in ljubljanska publika poznata košarko. Ne da se ju prevarati in vleči za nos. Pripravljeni so čakati, da se mladi razvijajo, a je treba hkrati tudi zmagovati,« je jasen Hauptman.

Vilfan Čančarja težko ocenjuje, saj ga je premalokrat videl pri delu, zato pa meni, da gre razvoj Mesička v pravo smer. »Še veliko bolj pa bi napredoval, če bi imel ob sebi kakovostnejše soigralce. Je pa res, da če takšnih igralcev ni, dobi potem več priložnosti za igro. Poti do uspeha so različne. Definitivno Mesiček ni ničesar izgubil, bo pa v prihodnosti za nadaljnji razvoj potreboval ambiciozno ekipo, ki želi vrhunski rezultat.«

Državna krona je izredno pomembna

Nekoliko različna pogleda imata Olimpijini legendi ob ocenjevanju dela sedanjega trenerja Gašperja Potočnika. Če je Hauptman prepričan, da je treba tudi po strokovni plati dajati priložnost mladim in perspektivnim slovenskim trenerjem ter da bi bilo najslabše, če bi se jedro ekipe zadržalo, stratega pa zamenjalo, Vilfan meni, da bi malo trenerjev obdržalo službo ob tolikšnem številu porazov, kot jih je Olimpija zbrala do zdaj. »Morda pa bo sreča klubu naklonjena in je tudi za Potočnika to uvajalna sezona, po kateri bo zacvetel. Po drugi strani je pa seveda tudi res, da si, ko postaneš trener kluba, kot je Olimpija, ki ima težo v evropskem prostoru, postavljen v neugodno situacijo.«

Če pa se legendarni Olimpijini dvanajstica in desetica v čem strinjata, se v tem, da mora Olimpija nujno znova stopiti na vrh slovenskega košarkarskega prostora. »Če bo Olimpija državni in pokalni prvak ter če bo obstala v regionalni ligi ABA, potem je trener Potočnik svojo vlogo opravil,« odločno pove Vilfan. Hauptman dodaja: »V klubu se pomena naslova državnega prvaka premalo zavedajo. Nedopustno je, da je Olimpija že šest let brez najpomembnejše lovorike v državi.«