Lanskega oktobra ukinjene infotočke, ki so migrantskim delavcem in drugim ranljivim skupinam pet let ponujale informacije o slovenski delovni zakonodaji in pomagale z informacijami o zaposlitvah, se zdaj v drugačni obliki ponovno obujajo. Goran Lukić, Sonja Šarac, Goran Zrnić in Boris Perš so namreč ustanovili novo društvo, katerega temeljni namen bo zagovarjati, svetovati in informirati ranljive skupine, kot so migranti, begunci in prosilci za azil. Po telefonu, elektronski pošti in na sedežu njihovega društva na Dalmatinovi 4 v Ljubljani bodo nadaljevali delo, ki so ga pred petimi leti začeli na Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije in nadaljevali do lanskega decembra, ko se je po državnem izteklo še sofinanciranje ZSSS.

Na infotočkah so v tem času poskrbeli za okrog 120.000 tujih delavcev, imeli so 6000 informiranj in 2500 svetovanj. Brez tovrstnih infotočk je grozilo, da migrantski delavci in druge ranljive skupine na enem mestu ne bi mogli več dobiti informacij o možnostih zaposlitve, pravicah, ki izhajajo iz delovnega razmerja, in svetovanj, če se jim z delodajalci kaj zaplete. »Kljub naporom za dodatna sredstva posluha s strani države ni bilo. Ker so potrebe po informiranju vsak dan zelo velike in je obstajala potreba, da delo nadaljujemo, smo si dejali, da ne bomo ignorirali pravic migrantov, če to počne že država,« je dejal Lukić.

»Ljudje, ki pridejo v Slovenijo, ne vedo, kaj jih čaka. Nihče jih ne obvešča o razmerah na trgu delovne sile,« je opozorila Sonja Šarac iz Svetovalnice za migrante. Še vsak delavski migrant, ki je prišel v Slovenijo, je naletel na težave: »Zavedali se jih niso, dokler jim ni tekla voda v grlo. Pripravljeni so jih bili tudi trpeti, če je bilo v ozadju delovno dovoljenje ali dovoljenje za prebivanje,« je dejala Šarčeva. Migranti morajo po prihodu presegati tako težave z delodajalcem kot z institucijami. »Najhuje pa je, ko oba delujeta v spregi in se mora zato boriti proti obema,« je še opozoril Lukić. ag