Po maratonski petkovi seji v saboru, ko so poslanci potrdili novo hrvaško vlado s 83 glasovi proti 61, je nova garnitura ministrov po primopredaji poslov začela delo. Gre za poklicno precej pisano druščino dvajsetih moških in treh žensk s povprečno starostjo dobrih 46 let.

Vlada nestrankarskega premierja Tihomirja Oreškovića ima dva podpredsednika, to sta voditelja obeh koalicijskih strank HDZ in Most, Tomislav Karamarko in Božo Petrov, ki pa ne vodita nobenega ministrstva. Ministrov je tako kot v prejšnji vladi dvajset, štirinajst jih je predlagala HDZ, šest pa Most. To naj bi bil jagodni izbor šestdesetih imen, kolikor jih je sprva na mizo dobil Orešković. Se pa opozicija s takšno oceno ne strinja.

Na čelu diplomacije Miro Kovač

Ministrstvo za zunanje in evropske zadeve bo vodil 47-letni Miro Kovač, tudi sam človek diplomacije, saj je služboval na več veleposlaništvih in bil veleposlanik v Nemčiji. Pred tem je bil pomočnik zunanjega ministra, nazadnje pa mednarodni tajnik HDZ. Kovač je v soboto prevzel posle od Vesne Pusić, ki bo potrebovala podporo diplomacije še naprej zaradi kandidature za generalno sekretarko OZN. Ob primopredaji je dejal, da je ena pomembnih nalog zunanje politike stabilizacija odnosov s sosedami. Morda bo našel skupni jezik tudi s slovenskim zunanjim ministrom Karlom Erjavcem, glede na to, da je Kovač študiral na Sorboni, kjer je doktoriral iz zgodovine mednarodnih odnosov, in aktivno obvlada francoščino.

Notranji minister, ki ga čaka veliko dela z begunsko problematiko, je postal 47-letni Vlaho Orepić. Na njegovega predhodnika Rajka Ostojića je iz Ljubljane letelo veliko kritik o nezadostni komunikaciji, iz Zagreba pa v Ljubljano zaradi žice na meji. Orepić je vojni veteran in prvi poveljnik vojaške luke Ploče. Zelo dejaven je bil v boju proti gradnji termoelektrarne Ploče, ki je padla na referendumu, zaradi česar je prišel navzkriž z ljudmi blizu Karamarka. Je minister iz kvote Mosta.

Obrambni minister bo 44-letni Josip Buljević, dosedanji svetovalec predsednice za obrambo in državno varnost, prej pa štiri leta vodja varnostnoobveščevalne službe SOA in vojni veteran.

Direktor v Agrokorju, nekdanja redovnica, drugi človek občinskega sodišča...

Vladni »gospod Ne« ali finančni minister bo 38-letni Zdravko Marić, doslej eden od direktorjev v Agrokorju, večinskem lastniku Mercatorja. Je doktor ekonomije z dodatno izobrazbo s Harvarda. V času HDZ je že bil državni sekretar na finančnem ministrstvu in se tako izkazal, da ga je SDP želela obdržati na položaju. Kljub mladosti velja za enega močnejših členov nove vlade.

Zaradi izjav novih ministrov sta v ospredju zanimanja ministrstvi za kulturo oziroma za vojne veterane, ki ju bosta vodila Zlatko Hasanbegović oziroma Mijo Crnoja, oba iz kvote HDZ. 42-letni Hasanbegović je zgodovinar in doktor humanistike. Veliko se je ukvarjal s komunističnim povojnim nasiljem, zlasti nad muslimani. Kritizirajo ga zaradi izjave, da je protifašizem floskula in da je edini temelj hrvaške državnosti domovinska vojna. 47-letni Crnoja je petkrat odlikovani vojni veteran in magister mednarodnih odnosov in državne varnosti, v pokoju od leta 2008. Prah je dvignil z napovedjo spiska narodnih izdajalcev (več v okvirju).

Kritike opozicije so letele tudi na imenovanje 36-letnega Anteja Šprlje iz kvote Mosta za pravosodnega ministra, zaradi neizkušenosti – doslej je bil namestnik predsednice občinskega sodišča. Minister za gospodarstvo bo 42-letni Tomislav Panenić, javnosti nepoznan, dokler ni aktivno sodeloval pri koalicijskih pogajanjih, ima pa veliko izkušenj s projekti za črpanje evropskih sredstev in je predsednik Hrvaške mreže za razvoj podeželja. Tudi on prihaja iz kvote Mosta.

Precej pozornosti je pritegnila še 52-letna magistrica psihologije Bernardica Juretić, nekdanja voditeljica vladnega urada za boj proti drogam in nekdanja nuna, ki bo na čelu ministrstva za socialno politiko in mlade. Prihaja iz kvote HDZ.

V vladi sta s 36 leti najmlajša Petrov in Šprlje, najstarejša pa je ministrica za delo in pokojninski sistem Nada Šikić, ki je lani vstopila v sedmo desetletje.