Najprej je ljubljanska mestna občina vrtičkarje na Rakovi jelši pregnala v svojem pohodu nad nelegalne vrtičke in črne gradnje po vsem mestu, številni pa so se morali dokončno posloviti od obdelovanja gredic v lanskem letu. Najprej zaradi gradnje parkirišča P + R Barje, pozneje pa tudi zaradi tega, ker so se na ljubljanski mestni občini končno odločili, da bodo res uredili vrtičkarsko cono, kot so napovedali že ob odstranjevanju nelegalnih objektov leta 2010.

Z urejanjem območja ob novem mestnem parku so želeli na Mestni občini Ljubljana začeti konec septembra, kar je bil tudi rok, do katerega so morali vrtičkarji pospraviti in zapustiti gredice, a so nato šele konec oktobra sklenili pogodbo z izbranim podjetjem Trgograd. To ima s svojimi podizvajalci čas za ureditev 1,3 hektarja velike površine še do konca februarja, včeraj pa so na občinski spletni strani objavili obvestilo o zbiranju prijav za zakup vrtičkov na območju Rakove jelše. Pred gradnjo novega barjanskega parkirišča so tamkajšnje vrtičkarje tolažili, da bodo zanje v bližini uredili 600 vrtičkov, nato pa se je številka zmanjšala in ustavila pri 442. Za njihovo ureditev skupaj z zasaditvijo novih dreves, kompostniki, omaricami za vrtičkarje, stojali za kolesa, klopmi, koši za smeti in straniščem bo občina odštela okoli 824.000 evrov.

Polovica vrtičkov bo velikih 50 kvadratnih metrov, četrtina 25 kvadratnih metrov, največ vrtov, 23, bo merilo 75 kvadratnih metrov, preostali pa bodo veliki 30 ali 40 kvadratnih metrov. Zanje bodo morali najemniki plačevati letno zakupnino 70 centov na kvadratni meter, poleg pa bodo morali kriti tudi sorazmerni del obratovalnih stroškov in stroškov rednega vzdrževanja. Občina bo oddala vrtičke za nedoločen čas, uspeh na razpisu pa je odvisen od zbranih točk. Starost ni več pogoj, kot je bila v primeru oddaje tipskih vrtičkov v Dravljah in Štepanji vasi, najbolj je pomembno stalno bivališče v Mestni občini Ljubljana. Največ točk bodo dobili tisti, ki živijo v Ljubljani že več kot 20 let (110 točk) in ki so oddaljeni od vrtička manj kot dva kilometra (100 točk).

Pogoj je tudi, da ne kandidati niti drugi člani gospodinjstva nimajo v lasti primernega zemljišča za pridelavo vrtnin, kar bodo morali dokazovati s potrdilom o višini katastrskega dohodka in osnove gozdarske dejavnosti finančne uprave. Izpolnjenemu obrazcu, ki je dostopen na občinski spletni strani in v glavnem vložišču na Adamič-Lundrovem nabrežju 2, bo treba priložiti še potrdilo iz gospodinjske evidence, ki ga izda pristojna upravna enota. Upoštevali bodo samo popolne vloge, če bosta dva prosilca dobila enako število točk, pa bo odločal žreb.

Rok za prijavo je 15. februar, rezultati naj bi bili znani teden pozneje.