Rekordno turistično leto, ko so v Ljubljani lani že oktobra presegli milijon nočitev, kar je skoraj 17 odstotkov več kot v enakem desetmesečnem obdobju leta 2014, se je šele dobro končalo, pa se že kažejo prvi dobri obeti za letošnje leto.

»Ljubljana je na mednarodnem trgu že prepoznana kot doživljajsko bogata evropska mestna turistična destinacija, kot mesto za aktivna in romantična doživetja ter poslovna srečanja skozi vse leto. Je mesto z visoko kakovostjo bivanja in prijetno atmosfero za lokalno prebivalstvo, posledično tudi za obiskovalce in turiste – kar gostje hitro začutijo,« izredno dobre rezultate komentira direktorica javnega zavoda Turizem Ljubljana Petra Stušek.

Čeprav so v slovenskem glavnem mestu že vajeni tudi uvrščanj na laskave sezname – konec leta 2014 je bil denimo prvič objavljen seznam najbolj trajnostnih turističnih destinacij na svetu in nanj se je uvrstila tudi Ljubljana – je letošnji naziv zelena prestolnica Evrope 2016 očitno pripomogel k dodatni turistični prepoznavnosti. Tako založniška hiša popotniških vodnikov Rough Guide kot tudi časopisna hiša The Guardian sta nedavno objavili seznam mest, ki jih je letos priporočljivo obiskati, in nanj uvrstili tudi slovensko prestolnico.

Pešcem prijazno mesto

»Zahvaljujoč projektom v preteklosti, s katerimi so izboljšali okolje in hkrati mesto naredili privlačnejše za turiste, je slovensko glavno mesto letos zelena prestolnica Evrope 2016. Dobršen del mesta je namenjen pešcem, obstoječe zelene površine so obnovili in ustvarili nove,« so te dni o slovenski prestolnici polni hvale v časopisni hiši The Guardian. Ljubljano so uvrstili na seznam počitniških destinacij, ki jih letos priporočajo svojim bralcem. V časopisni hiši so ob tem še poudarili, da Ljubljana morda nima nezgrešljivih in svetovno znanih turističnih znamenitosti, a manko nadoknadi »s čudovito arhitekturo, predvsem s stavbami Jožeta Plečnika, sproščenim vzdušjem in številnimi lokali na nabrežjih Ljubljanice«.

A ne le pri The Guardianu, na seznam desetih mest, ki so letos najbolj zaželene turistične destinacije, so Ljubljano uvrstili tudi pri svetovno znani založniški hiši popotniških vodnikov Rough Guide. Slovensko prestolnico so na lestvici uvrstili na četrto mesto, pred njo so le islandski Reykjavik, Ciudad de Mexico in južnokorejski Seul, na seznamu pa sta med drugimi Amsterdam in Nashville. »Če se počutite 'zeleno', je mestno središče brez avtomobilov kot nalašč za raziskovanje s kolesom, lahko pa tudi supate po zeleni Ljubljanici, ki teče skozi mestno jedro,« so v utemeljitvi izbora zapisali v založniški hiši.

Vodstva po zeleni Ljubljani

Da bi bila Ljubljana tudi v prihodnje (še bolj) opažena in prepoznana kot priljubljena turistična destinacija, so v Turizmu Ljubljana junija lani na Expu Milano pripravili tudi dvotedensko predstavitev Ljubljane in osrednjeslovenske regije, za pospeševanje turizma in razvoj turistične infrastrukture pa je občina javnemu zavodu lani namenila 1.725.500 evrov. Tolikšen znesek je za razvoj ljubljanskega turizma v proračunu ljubljanske mestne občine predviden tudi letos.

Lani je bila, kot pojasnjuje Stuškova, v turistično infrastrukturo vključena označitev kolesarskih poti, kot so Vodna pot, Plečnikova pot in Gozdna pot, osrednji del turistične infrastrukture pa je bila tudi zasaditev vrtnice Ljubljana, za katero so izdelali načrt s potencialnimi lokacijami za posaditev cvetov belo krem barve. »Letos je bilo zasajenih 950 sadik okrog vodnjaka Otona Jugovca, 190 sadik pa v rožnem vrtu v Tivoliju. Omenimo lahko tudi ureditev in vzdrževanje rastlin v Botaničnem vrtu,« je ob tem pojasnila Stuškova in poudarila, da v Turizmu Ljubljana stremijo k ideji, da gostom ponudijo doživetje in izkušnjo mesta, kar poskušajo uresničiti tudi s širokim naborom doživljajskih vodstev po mestu, med katerimi so letos v skladu z nazivom zelene prestolnice obiskovalcem na voljo tudi vodstva po zeleni Ljubljani.