Ljubljana je na vrhuncu novoletnih prireditev in te dni poka po šivih. Turisti so lansko statistiko števila nočitev potolkli že oktobra, zato turistični delavci v prestolnici letos upravičeno pričakujejo rekordnih več kot 1,2 milijona nočitev. To pomeni resno grožnjo Piranu, doslej vodilni slovenski destinaciji, ki ima na leto okoli 1,3 milijona turističnih nočitev. Ljubljana, ki je že davno prehitela Bled, Kranjsko Goro in druge turistične bisere, si od letošnjega decembra obeta 10 milijonov evrov prihodkov. Decembra so postelje za petino bolje izkoriščene kot lani, prestolnico pa naj bi v tem mesecu obiskalo tudi približno milijon dnevnih turistov.

Tudi na Obali so po podatkih tamkajšnjih turističnih delavcev hoteli te dni popolnoma zasedeni. »Decembra pričakujemo okoli 54.000 hotelskih nočitev, kar je podobno kot lani,« pojasnjuje Lea Šuligoj iz Turističnega združenja Portorož. V hotelih so imeli v prvih enajstih mesecih letošnjega leta dva odstotka več nočitev kot lani, v preostalih prenočiščih pa pričakujejo ponovitev lanskih četrt milijona nočitev. Zato s precejšnjo gotovostjo napovedujejo, da bodo tudi letos dosegli 1,3 milijona nočitev, kar jih je vse do lani uvrščalo v sam vrh med slovenskimi mesti.

Piran ne želi biti tipičen

Ni ostalo neopaženo, da so predvsem zaradi manjšega števila dnevnih obiskovalcev, ki se raje kot na Obalo zgrinjajo v prestolnico, ulice obalnih mest med prazniki bolj ali manj prazne. Šuligojeva se s to oceno ne strinja povsem. »Morali bi nas obiskati v nedeljo na festivalu penin,« odgovarja in ocenjuje, da je dogodek obiskalo vsaj 5000 ljudi. »Letošnji december je povsem običajen oziroma celo za odtenek živahnejši kot prejšnja leta. Morda do zdaj zaradi malce slabšega vremena to ni bilo najbolj očitno. Sprehodi so seveda lepši, ko sije sonce. Vendar smo imeli za božič več hotelskih nočitev v primerjavi z lani,« odgovarja in poudarja, da se v Turističnem združenju Portorož ne želijo primerjati s tipičnimi decembrskimi destinacijami, ki že leta slovijo po božičnih sejmih. »Naša turistična strategija do zdaj ni predvidevala, da bi večino sredstev vložili v razvoj zimskih prireditev. Skrbimo, da so sredstva usmerjena v promocijo enakomerno čez vse leto in da spodbujamo vse produkte,« pravi Šuligojeva.

Kako komentirajo dejstvo, da bi morali po dolgih letih naziv prve destinacije v kratkem prepustiti Ljubljani, smo povprašali tudi piransko občino. »Dejstvo je, da deležniki v ljubljanskem turizmu delajo dobro in odlično promovirajo mestno ponudbo. Izbrali so pravilno trženjsko strategijo in namenjajo veliko sredstev za razvoj ustreznih turističnih proizvodov, zato nas občutno povečanje števila nočitev v zadnjih letih ne preseneča. Seveda pa ta podatek priča tudi o tem, da je Ljubljana v preteklosti veliko zamujala in ni izkoriščala vseh svojih razvojnih priložnosti na področju turizma,« odgovarjajo v piranski občini. Dodajajo, da si sami širitve nastanitvenih kapacitet zaradi prostorskih in okoljskih omejitev ne morejo privoščiti, zato so si že pred dvema desetletjema začrtali odmik od masovnega turizma in se preusmerili k zahtevnejšim gostom – uspešnost turistične dejavnosti ne merijo le po številu nočitev, temveč tudi po višini cene posamezne nočitve, ki jo hotelu uspe iztržiti. Pa so s temi rezultati zadovoljni? »Razmeroma,« odgovarjajo.

Kranjska Gora in Bled okupirana

V Kranjski Gori jih med novoletnimi prazniki zelena zima ne ovira. »V tem času je za naše goste primarnega pomena druženje, predvsem z družinami, in oddih od vsakdanjih obveznosti,« opaža Mirjam Žerjav iz kranjskogorskega turističnoinformacijskega centra. Med prazniki imajo zasedenih 95 odstotkov vseh prenočitvenih kapacitet, destinacija Kranjska Gora pa bo letos po vseh do sedaj znanih podatkih dosegla rekordno število nočitev vse od osamosvojitve Slovenije. »Približujemo se številu 500.000 nočitev in morda bomo to magično mejo celo presegli,« se veseli Žerjavova. Decembra naj bi gostje pri njih ustvarili 30.000 ali šestino vseh nočitev. Deset odstotkov več obiska v primerjavi z lani se nadejajo tudi na Bledu, kjer domači gostje te dni predstavljajo le 10 odstotkov turistov. Hotele in sobe večinoma zasedejo Nemci, Britanci in Italijani.