Potem ko so se v začetku novembra zamenjali nadzorniki Rudnika Trbovlje-Hrastnik (RTH), so v petek praktično čez noč zamenjali tudi poslovodstvo družbe. Bojana Jelena, ki je RTH vodil dobri dve leti, so predstavniki države razrešili iz krivdnih razlogov, izgubil je njihovo zaupanje, s konkretnejšimi razlogi pa nadzorni svet družbe, ki ga vodi Ervina Jarc, ni postregel. Za vršilca dolžnosti direktorja so imenovali finančnika Staneta Sotlarja, ki je funkcijo vršilca dolžnosti že opravljal po odhodu Aleša Bergerja in pred prihodom Jelena.

Neuradno naj bi nadzorniki sledili anonimnemu pismu, v katerem Jelenu med drugim očitajo zgrešene posle, vrnitev Jožeta Velikonje v družbo po njegovem izteku poslanskega mandata in naročilo izredne revizije poslovanja hčerinskega podjetja Spekter nekdanjemu poslovnemu partnerju Branetu Ogorevcu. Spomnimo, da so sicer z revizijo ugotovili neučinkovito poslovanje nepremičninskega podjetja, kar je s položaja odneslo Boruta Dolanca, Jelen pa mu je večino pooblastil odvzel že marca lani in prevzel vodenje podjetja.

Aktualno dogajanje v RTH in Spektru postavlja pod vprašaj še vrsto drugih zadev. Jelen je namreč nedavno z javnim razpisom iskal novega direktorja Spektra, da bi se sam lahko posvetil zahtevnim zapiralnim in sanacijskim delom v matični družbi, ki bodo prihodnje leto postala še intenzivnejša. Minuli teden so tako na razgovor že poklicali tri kandidate, ki so jih med devetimi prijavljenimi uvrstili v ožji izbor, in v komisiji je kot direktor obeh družb sedel tudi Jelen. A so ga nadzorniki naslednji dan razrešili. Včeraj zjutraj pa so mu po naših informacijah poslali še SMS-sporočilo, v katerem so ga imenovali za vršilca dolžnosti direktorja Spektra, čeprav so s tem posegli v poslovanje tretje osebe. Kaj bo z razpisom za direktorja Spektra, smo zaman skušali izvedeti od Sotlarja, ki je včeraj že prevzel vajeti RTH.

V zasavski energetiki se prah nikoli ne poleže

Vsaj nenavadno razreševanje in imenovanje na ključni funkciji obeh podjetij je Jelen pospremil s komentarjem, da so to očitno nove usmeritve lastnika RTH, torej države oziroma SDH. »Premoženje sem prodajal po najvišji možni ceni in s tem sledil usmeritvam lastnika. Če sem s tem izgubil njihovo zaupanje…« je dejal Jelen, ki se ni imel možnosti odzvati na očitke iz anonimnega pisma, ki so mu sledili nadzorniki. K temu jih očitno ni spodbudilo niti dejstvo, da je razrešeni direktor družbo v dveh letih pripeljal od 16 milijonov evrov zapadlih obveznosti in praktično nobenih prihodkov do pozitivne ničle.

Tako bo RTH januarja prvič po dolgem obdobju davkoplačevalska sredstva za zapiranje rudnika začel porabljati sproti, ne za pokrivanje zapadlih obveznosti. Tega denarja ne bo malo, saj bo v revirje za sanacijo degradiranih rudniških površin prišlo okroglih 17 milijonov evrov, ki bodo večinoma romali na tekoče račune zunanjih izvajalcev. Zasavčani, ki še niso pozabili na nikoli pojasnjeno, predvsem pa neučinkovito kopnenje milijonov evrov za prestrukturiranje zasavske regije, se zato sprašujejo, ali niso rošade v RTH priprava poligona za svojevrstno delitev teh milijonov.