Niso vse vlade vedno najbolj vesele ugotovitev lastnih tajnih služb. Nemška vlada je denimo včeraj zavrnila ugotovitve lastne obveščevalne službe BND, da predstavlja Savdska Arabija z vse bolj intervencionistično politiko nevaren faktor destabilizacije v regiji. Gre za zelo neobičajen spor med vlado na eni in obveščevalci na drugi strani. Nemška zunanja obveščevalna služba je v sredo objavila do Savdske Arabije kritično poročilo, ki opozarja, da se je njena zunanja politika v minulih letih nevarno spremenila. Medtem ko je bila politika starejših članov savdske monarhije precej previdna in zadržana, naj bi njihovi mlajši sorodniki vodili vse bolj »impulzivno politiko intervencionizma«.

Posebej se je BND osredotočila na novega savdskega kralja Salmana bin Abdulaziza Al Sauda, ki državi vlada od januarja letos, ter njegovega sina in obrambnega ministra Mohameda bin Salmana. Kot ugotavljajo nemški obveščevalci, se želita uveljaviti kot »voditelja arabskega sveta«, zato vodita zunanjepolitično agendo »z močno vojaško komponento in tudi novimi regionalnimi zavezništvi«. Odnose v regiji obremenjuje zlasti rivalstvo med sunitsko Savdsko Arabijo in šiitskim Iranom, kar se med drugim odraža v Siriji, kjer se želi Riad znebiti predsednika Bašarja Al Asada, in v Jemnu, kjer podpira vlado v njenem boju proti šiitskim Hutijem, ki uživajo podporo Irana.

A nemška vlada se z ocenami BND očitno ne strinja. Kot je dejal tiskovni predstavnik vlade Steffen Seibert, je ključno, da ima Nemčija »koherentno stališče« o vlogi Savdske Arabije v regiji, objavljene ugotovitve BND pa »tega koherentnega stališča ne odražajo«. Ali, povedano nekoliko manj zapleteno, politika države mora biti notranje usklajena in soglasna. Riad je po besedah Seiberta zelo pomemben faktor in ključen partner pri reševanju regionalnih konfliktov – ne glede na morebitne razlike v stališčih in v političnih sistemih. »Tisti, ki si želijo napredek pri perečih vprašanjih v regiji, potrebujejo konstruktivne odnose s Savdsko Arabijo, je poudaril. Tisto, česar tiskovni predstavnik ni povedal in tega prav gotovo javno ne bo izpostavil, Nemčija je ena izmed velikih izvoznic orožja prav v Savdski Arabiji.

Vse do začetka tega leta je Nemčija izpolnjevala nekaj milijard dolarjev vredno pogodbo o prodaji oklepnikov in protitankovskih raket Savdski Arabiji. Uradno je pošiljanje orožja ustavila februarja letos zaradi resnih očitkov tej državi da krši človekove pravice, kar, mimogrede, ameriških trgovcev z orožjem ne moti, čeprav ZDA zelo rade poudarjajo prav pomen človekovih pravic. Vendar nemška vlada očitno meni, da to ne pomeni, da je treba tako dobrega kupca in plačnika »blatiti« z vohunskimi izsledki, kajti nikoli ne veš, kdaj se bodo odnosi izboljšali in bo kupec znova potrkal na vrata. sz