Včeraj zjutraj, ko so slovenski policisti začeli stavkati, so iz Hrvaške prišle vesti, da iz begunskega centra v Slavonskem Brodu vlaki ne vozijo več proti Sloveniji. Ob splošni negotovosti, kaj se bo zgodilo z mejami v Evropi, je med migranti in begunci ter humanitarnimi delavci na Hrvaškem nastal vtis, da je Slovenija mejo že zaprla. Toda na slovenski policiji so nam zagotovili, da se meje ne zapirajo; Slovenija je zgolj zaprosila Hrvaško, naj začasno zmanjša število beguncev na poti v Slovenijo, saj je za manjše število beguncev prosila tudi Avstrija. Po naših informacijah tako stavka policistov na delo z begunci ni vplivala. Do dvanajste ure je v Slovenijo potem prispelo 2068 potnikov, prihodi pa so se popoldne nadaljevali z »navadnim« tempom.

Cerar nad policijski sindikat, ta zahteva opravičilo

A policisti so razjezili premierja Mira Cerarja. Stavko v času, ko v Evropi vladajo napete varnostne razmere, je v nastopu pred novinarji označil za neodgovorno in nedostojno. »Edini v Evropi smo, kjer policija stavka, in to je sramota,« je dejal Cerar, ki je, kot pravi, ne le razočaran, pač pa tudi ogorčen.

Dejal je, da se je stavka policistov začela kljub temu, da pogajanja še niso končana in da so policisti edini od javnih uslužbencev, ki jim je vlada v prihodnjih dveh letih namenila znatna dodatna sredstva – 30 milijonov evrov na leto. »Gre za izsiljevanje, na kar ne bom pristal ne glede na posledice,« je dejal. Njegova kritika je sicer letela na sindikaliste, medtem ko je policiste, ki so vsak dan na terenu, pohvalil. Toda, »če jim damo zahtevana sredstva, moramo poseči v šolstvo, zdravstvo, socialo,« je poudaril Cerar. Slovenija je, kot pravi, na meji javnofinančne vzdržnosti; če bi vlada izpolnila zahteve policistov, bi se shema podrla.

»Vaše trditve, da policisti izkoriščamo trenutne razmere za stavko, ne držijo, saj policisti svoje delo opravljamo vestno. Nad vsemi zakonskimi omejitvami in z nadčloveškimi napori in vzdržljivostjo policisti uspešno vzdržujejo red, mir in varnost v državi,« pa so Cerarju odgovorili policisti in zahtevali opravičilo. »Za razliko od vlade policisti opravljajo vse pogodbene obveznosti,« so zapisali in opozorili, da zahtevajo zgolj poplačilo dolga, ki ga ima država do policistov. »Zamolčali ste, da so slovenski policisti kar za 35 odstotkov nižje plačani kot njihovi kolegi v državah EU – glede na razmerje med povprečno plačo policistov v državah EU in povprečno plačo v teh državah. To je sramota v evropskem prostoru, ne pa legitimen in zakonit boj delavcev za poplačilo nespornega dolga, ki ga ima vlada do slovenskih policistov.«

Dvoumno vračanje beguncev na Hrvaško

Ob tem smo od hrvaških humanitarnih delavcev izvedeli, da naj bi Slovenija predvčerajšnjim skupino sedemdesetih beguncev z vlakom, s katerim so sprva prispeli v Dobovo, vrnila v center v Slavonski Brod. Šlo naj bi za državljane Maroka, Slonokoščene obale ter Afganistana. Na slovenski policiji so nam potrdili, da Slovenija državljane tistih držav, v katerih po njenih ocenah ni vojne oziroma v katerih življenja beguncev niso ogrožena, vrača v državo, iz katere so prispeli v Slovenijo, torej v tem primeru na Hrvaško.

»Ne glede na to, da so nam hrvaški organi že ob začetku pojava povečanega števila migrantov sporočili, da migrantov z večino državljanstev ne bodo sprejemali, smo opravili formalno najavo skupine tujcev, za katere menimo, da ne prihajajo iz vojnih žarišč,« je policija opisala postopek, ki poteka za drugo skupino tujcev, ki še niso bili vrnjeni. »Pričakujemo, da bomo odgovor hrvaških varnostnih organov prejeli v naslednjih dneh.« Policija nam je še povedala, da obmejni policisti že kar neposredno na meji ocenijo, koga vrniti in koga ne. »Nimamo seznama državljanstev, ki jih zavrnemo – policisti to storijo na podlagi poročil mednarodnih organizacij, kot sta UNHCR in Mednarodna organizacija za migracije (IOM), o posameznih državah.« Policija zatrjuje, da so policisti, ki odločajo o vračanju, »posebej usposobljeni« za prepoznavanje varnostnih razmer v državah, iz katerih migranti prihajajo. O vračanju Afganistancev nam policija ni sporočila nič natančnejšega, znano pa je, da po mnenju oblasti v EU tudi nekatera območja v Afganistanu veljajo za »varna«. Naši sogovorniki v nevladnih organizacijah so nad takim »arbitrarnim postopkom« policije – osupli.