»Uvodoma so predstavniki sindikatov odgovorili na nekaj vprašanj, ki jih je imela vladna pogajalska skupina glede posameznih stavkovnih zahtev. Nekatere možne smeri reševanja so se v grobem nakazale. Tako bo pogajalska skupina na jutrišnji seji vlade predstavila izhodišča za nadaljevanje pogajanj. ‎Zatem se bodo pogajanja nadaljevala,« so po koncu včerajšnjih pogajanj povedali na notranjem ministrstvu.

Policisti so začetek stavke napovedali za danes ob sedmi uri, o podrobnostih stavkovnih aktivnosti pa sindikalisti včeraj čez dan še niso želeli govoriti. Poudarjali so predvsem, da bo stavka uperjena proti vladi in ne proti državljanom, v kontekstu trenutne begunske krize pa so skrivnostno dodali, da migranti niso državljani republike Slovenije.

Da začetek stavke tudi po sestanku z vlado ne bo prestavljen ali odpovedan, je bilo pričakovano. Naši sogovorniki iz policijskih vrst so bili namreč prepričani, da trije dobri možje za policiste letos ne bodo prišli predčasno in zato niso pričakovali, da bi vlada že v torek odobrila njihove zahteve. Te so namreč težke okoli 90 milijonov evrov (po oceni ministrstva za javno upravo), saj policisti zahtevajo uresničitev obljub iz leta 2010 in 2012 ter posledični dvig plač od 26 do 35 odstotkov.

Začetek stavke so policisti napovedali za ob sedmih zjutraj. Za pol ure kasneje so predvideli obisk sindikalistov pred vlado, ob enajstih pa bodo predstavniki Policijskega sindikata Slovenije (PSS) in Sindikata policistov Slovenije (SPS) na policijski akademiji v Tacnu javnosti predstavili stavkovne aktivnosti. Kakšne bodo, v obeh policijskih sindikatih niso želeli pojasnjevati, so nam pa namignili, da bodo v grobem podobne stavkam iz prejšnjih let. Policisti naj bi bili predvsem zadržani pri pisanju kazni zaradi cestnoprometnih prekrškov, kar najbolj neposredno zaboli državni proračun. Prav tako je za pričakovati bolj oziroma pretirano natančen mejni nadzor na meji s Hrvaško, kar bo upočasnilo tranzit in razjezilo predvsem gospodarstvenike.

Največja uganka včeraj je bila, kako se bo stavka odražala na begunski situaciji. Policijski sindikalisti so namignili, da znajo biti tudi postopki registracije migrantov počasnejši. Na uho so nam prišli tudi namigi znotraj policijskih vrst, da naj bi tisti policisti, ki se ukvarjajo z begunsko problematiko in so že dodobra izčrpani, v prihodnjih dneh začeli jemati dopust ali odhajati na bolniško, vendar uradne potrditve teh informacij nismo dobili. Tudi sicer se je vodstvo sindikatov zavilo v molk in poudarjalo le, da državljane njihova stavka ne bo prizadela, policijski pa so po zakonu tudi v času stavke dolžni zagotavljani varnost ljudi in premoženja.