»Francija se ne more vsega lotiti sama,« je dejal Le Drian. »Vsaka država pa je z omenjeno potezo izrazila pripravljenost pomagati. To pa lahko pomeni zelo različne stvari,« je dodal.

»Gre za politično odločitev, politično sporočilo«, je ob tem poudarila visoka zunanjepolitična predstavnica EU Federica Mogherini. Vsaka članica bo prispevala v teh prizadevanjih po lastnih zmožnostih in v skladu z zunanjimi politikami.

Pomoč v obliki »zmogljivosti in sredstev«

Francija je za pomoč zaprosila v skladu z 42. členom Pogodbe EU oziroma klavzule o vzajemni obrambi. Gre za prvi primer, ko je članica unije zaprosila za uporabo tega člena. Kot je kasneje dejala Mogherinijeva, bo Francija v prihodnjih urah in dneh v »dvostranskih stikih«, v katerih bo pojasnila, kakšno pomoč in podporo potrebuje od posamezne članice.

Po srečanju obrambnih ministrov držav EU v Bruslju je slovenska ministrica Andreja Katič povedala, da je Francija izrazila načelno pričakovanje pomoči, ni pa konkretizirala v kakšni obliki. O tej se bodo posamezne države dogovorile v dvostranskih pogovorih s Francijo v naslednjem tednu ali dveh. Po besedah Katičeve je zato še prezgodaj govoriti o konkretni pomoči, ki bi se od Slovenije pričakovala. Okvirno gre za pomoč v obliki »zmogljivosti in sredstev«.

Rusija bo Franciji pomagala tudi s svojo vojaško ladjo

Sta se pa o tesnejšem sodelovanju Francije in Rusije pri boju proti Islamski državi že dogovorila francoski predsednik Hollande in ruski predsednik Putin. Po poročanju tujih medijev sta se dogovorila tudi o pomoči ruske vojaške ladje Moskva francoski letalonosilki pri njenih operacijah v Siriji.

Poleg tega sta se predsednika v telefonskem pogovoru dogovorila za tesnejše stike in usklajenost varnostnih agencij in vojsk v boju proti IS.

Našli tretje vozilo, prijeli še več domnevnih sodelujočih pri napadu

Francoski policisti in preiskovalci nadaljujejo svoje delo: v Parizu so tako našli še tretji avtomobil, domnevno povezan s teroristi petkovih napadov, avto ima belgijske registrske tablice, po poročanju francoskih medijev pa ga je najel Salah Abdeslam, brat enega od mrtvih napadalcev in tudi sam osumljen sodelovanja pri napadih. Policija ga še vedno intenzivno išče. Napadalci naj bi imeli v predmestju Parizu na voljo dve »zavetišči« oziroma postojanki, kjer so se zbrali.

Nemška policija je v belgijskem mestu Aachen ob meji zjutraj prijela sedem ljudi, a so jih, ker ni dokazov o povezanosti z nedavnimi pariškimi dogodki, danes že izpustili. Dva moška, ki so ju v Belgiji že včeraj obtožili terorističnih dejanj, sta danes priznala, da sta Salaha Abdeslama v petek pobrala v Parizu, zanikata pa sodelovanje pri napadih.