»Stvar je precej zoprna. Noben ponudnik ne more jamčiti za cene svojih storitev čez dve ali tri leta. Da bi direktno in brez razpisa kar za 30 let podelili koncesijo ljubljanskemu regijskemu centru, je zato za nas absolutno nesprejemljivo,« župan Vrhnike Stojan Jakin pripoveduje, zakaj se njegova občina tako kot vsaj še deset drugih kar ne more odločiti, da bi mešane komunalne odpadke po novem letu v obdelavo oddajala najbližjemu ljubljanskemu regijskemu centru pod okriljem Snage. Vrhniški župan je prepričan, da bo moral ljubljanski center v nekaj letih dvigniti ceno svojih storitev, ki je zdaj predvidena pri manj kot 130 evrih za tono prevzetih mešanih komunalnih odpadkov, saj ob vse uspešnejšem ločevanju odpadkov v slovenskih gospodinjstvih kmalu ne bo mogel več zapolnjevati vseh svojih zmogljivosti. Te zadostujejo za obdelavo 150.000 ton ali polovico vseh mešanih komunalnih odpadkov, ki so jih lani pridelala slovenska gospodinjstva.

Dobri gospodarji in prevarane vlagateljice

V Snagi, ki upravlja ljubljansko »tovarno« za obdelavo odpadkov, so medtem po besedah Nine Sankovič prepričani, da kljub vedno večjemu recikliranju odpadkov zapolnjevanje zmogljivosti njihovega in drugih petih centrov v Celju, Slovenj Gradcu, Puconcih, Slovenski Bistrici in Hrastniku ne bi smelo biti vprašljivo. »Problematično je 'izginjanje' odpadkov in druga netransparentna ravnanja, ki jih je izpostavilo tudi računsko sodišče,« je opozorila Sankovičeva. Jakin pa vztraja: če ne bo mogoče skleniti krajšega dogovora, bo občina z razpisom poiskala drugega ponudnika, čeprav je s Snago že podpisala dogovor o sodelovanju. To je bilo pismo o nameri in ne obvezujoča pogodba, v nasprotju z ljubljanskim javnim podjetjem trdi župan. Tako menijo še številne druge občine, med njimi tudi Komenda, o kateri smo pred kratkim poročali, da je zanetila smetarsko hladno vojno, ker je desetletno pogodbo o obdelavi in odlaganju odpadkov kljub dogovoru s Snago podpisala (še) z zasebnim podjetjem Publicus.

Tudi v občini Gorenja vas - Poljane ob Snagini preučujejo še eno ponudbo za obdelavo njihovih mešanih komunalnih odpadkov, pripoveduje Kristina Knific s tamkajšnje občinske uprave. Več do zaključka postopkov ne želi izdati. Če bosta oba ponudnika izpolnjevala vse predpisane pogoje, bo občina izbrala na podlagi cene in oddaljenosti predelovalnega obrata, saj tudi ta vpliva na končni strošek za gospodinjstva. Je pa vsaj trenutno predvidena cena za obdelavo odpadkov v ljubljanskem regijskem centru dovolj nizka, da zneskov na položnicah ne bo treba dvigovati, pravi Knifičeva.

Zamočila je država

Medtem ko občine, ki niso vlagale denarja v izgradnjo regijskih centrov, iščejo najugodnejše in najmanj tvegane ponudbe za obdelavo odpadkov njihovih občanov, se drugim občinam lahko zgodi, da bodo morale prav zato ob visokih cenah obdelave odpadkov vračati tudi evropski denar, s katerim so gradile vseh šest javnih regijskih centrov. »Centri imajo določene zmogljivosti, in če te ne bodo zapolnjene, bomo evropski denar vračali, saj smo ga porabili za nekaj, česar ne bomo potrebovali,« svari namestnik predsednika računskega sodišča Samo Jereb.

Tako kot Jakin tudi on trdi, da je zamočila država, ker ravnanja z odpadki in izgradnje regijskih centrov ni prevzela nase, temveč je nalogo prepustila občinam. Rezultat je neenakomerna razporeditev centrov (zahodno od Ljubljane ni niti enega), ki so potencialno preveč ali premalo razkošni, občine pa jih končujejo pet pred dvanajsto, tik pred iztekom roka za porabo evropskega denarja konec leta.

A s tem se kalvarija pravzaprav šele začenja. »Imeli bomo šest centrov za ravnanje z odpadki, sprejeti pa bo treba 212 občinskih odlokov, ki bodo urejali delovanje teh centrov in njihove cene. Niti slučajno vsi občinski sveti ne bodo kar tako potrdili enake cene in enakih pogojev delovanja istega centra, tu bo še ogromno zapletov,« napoveduje Jereb. Da županova beseda navsezadnje ni najbolj važna, pritrjuje tudi Jakin: »Ne vem, ali bo naš občinski svet privolil v vključitev občine v ljubljanski regijski center, gotovo pa bo imel veliko vprašanj o ceni.«