Za dogovor o plačah v javnem sektorju je nastopil odločilni dan. Glavni vladni pogajalec, minister za javno upravo Boris Koprivnikar, je že v ponedeljek napovedal, da bosta vladna in sindikalna stran na današnjih pogajanjih dokončno ugotovili, ali lahko toliko zbližata stališča, da bi lahko še oblikovali dogovor. Zanj je namreč čas le še ta teden, saj mora vlada proračunske dokumente posredovati v državni zbor do 13. novembra. Zaradi pomembnosti današnjih pogajanj se jih bo tokrat udeležil tudi finančni minister Dušan Mramor.

Na ministrstvu za javno upravo so nam povedali, da bo vlada na pogajanja prišla z enakim predlogom, kot ga je predstavila sindikatom prejšnji petek. Če bo Mramor kaj popustil, bo popustil zadnji hip, pravijo. Po tem približevalnem predlogu je vlada pripravljena plačno lestvico sprostiti z novembrom 2016 (in ne z decembrom). Regres v višini minimalne plače bi prejeli zaposleni do 30. plačnega razreda (in ne samo do 16.), preostalim pa bi se regres glede na zadnji predlog zvišal za 70 evrov (skupno pa za 310 evrov).

Malo upanja za dogovor

Mramor je po torkovem srečanju koalicije na Brdu pri Kranju ocenil, da je za dogovor s sindikati malo možnosti. Da je manevrskega prostora zelo malo, pa je po ponedeljkovih pogajanjih priznal tudi Koprivnikar. Opozoril je, da je finančna situacija izredno zaostrena, tudi v luči begunske krize, in da že njihova ponudba krepko presega gospodarsko rast – plače zaposlenih bi se namreč v povprečju zvišale za od 4,7 do 4,8 odstotka.

Če dogovora ne bo, bo vlada morala poseči po drugačnih sredstvih. Interventni zakon, ki zadeva nerešena vprašanja o številu dni letnega dopusta, podaljšanja »prisilnega upokojevanja« in sklepanja avtorskih ter podjemnih pogodb, je po pojasnilih ministrstva za javno upravo že pripravljen in ga bo 10. novembra obravnaval matični odbor DZ za notranje zadeve. Temu pa naj bi, če dogovora ne bo, sledil tudi interventni zakon o plačah.

Štrukelj grozi s splošno stavko

Branimir Štrukelj, predsednik Konfederacije sindikatov javnega sektorja, se strinja, da je današnji dan hkrati tudi dan D za pogajanja. »Če vlada ne bo prišla z nobenim novim predlogom, močno dvomim, da bo prišlo do dogovora. V primeru, da bi enostransko znižala plačno lestvico, pa ni pričakovati drugega kot splošno stavko,« opozarja Štrukelj. Po njegovih besedah ima sicer vlada na voljo le poseg v plačno lestvico – vsi drugi ukrepi se morajo v skladu z dogovorom iz lanskega decembra uveljaviti z novim letom, pri čemer tega, kot pravi Štrukelj, ne more preprečiti niti interventni zakon.

Sindikati so sicer na zadnjih pogajanjih še nekoliko popustili. Sprostitev plačne lestvice bi zamaknili z maja na junij 2016, poleg tega pa so znižali pričakovanja glede dodatnega kolektivnega pokojninskega zavarovanja. Še vedno pa vztrajajo pri polnem regresu za vse zaposlene.