Vlada je na včerajšnjem nadaljevanju pogajanj o plačah v javnem sektorju neprijetno presenetila sindikate. Prvi pogajalski predlog iz julija letos je namreč močno zaostrila.

Poleg podaljšanja znižane vrednosti plačnih razredov, zamrznitve izplačevanja redne delovne uspešnosti in nižjega plačila delovne uspešnosti zaradi povečanega obsega dela, ki naj bi skupaj prinesli 145 milijonov evrov prihranka, predlaga tudi podaljšanje znižanega regresa in delne zamrznitve pokojninskih premij kolektivnega dodatnega pokojninskega zavarovanja. Ta dva ukrepa, za katera je pred poletnimi počitnicami napovedala sprostitev, sta vredna 118 milijonov evrov, kar pomeni, da do predvidenih 310 milijonov evrov manjka še 47 milijonov. Te naj bi vlada dobila z dodatnimi ukrepi pri posameznih proračunskih uporabnikih, ki bi morali prihodnje leto z različnimi racionalizacijami privarčevati še 1,1 odstotka sredstev za stroške dela.

»To je finančna realnost«

Jakob Počivavšek, generalni sekretar sindikata Pergam, je bil, tako kot tudi drugi sindikalni voditelji, nad novimi predlogi pretresen. »Že na dosedanje predloge nismo pristajali. Za nas so plače glede na lanski sporazum dogovorjene, zato podaljšanje ukrepov ni sprejemljivo. Pri novih predlogih pa gre celo za zaostrovanje,« je dejal Počivavšek.

Predsednik Konfederacije sindikatov javnega sektorja Slovenije Branimir Štrukelj je zaostritev izhodiščnega predloga označil za nenavadno dejanje. »To je skrajno nesprejemljivo. Moram reči, da v svojem več kot 20-letnem času, ko se pogajam, česa takega vlada še ni storila,« je dejal. Po njegovih besedah so zdaj pogajanja bistveno bolj v zraku, kot so bila pred sestankom.

Minister za javno upravo Boris Koprivnikar je že pred začetkom sestanka pojasnil, da so z dopolnitvami pogajalskih izhodišč omogočili, da so pogajanja lahko širša in da se lahko pogajajo o večjem številu ukrepov. Poudaril je, da gre za »finančno realnost, ki je kljub različnim željam ne moremo spremeniti«. S sindikalno stranjo bodo poskušali doseči dogovor o ukrepih, s katerimi se »najmanj ne strinjajo«. Vladna izhodišča dopuščajo kakršen koli dogovor, ki bo prinesel finančne učinke, kakršni so potrebni za zagotovitev stabilnosti javnih financ.

Prekinitev zaradi poslovnika

Včerajšnji sestanek so pogajalci po treh urah in pol predčasno prekinili, ker se niso uspeli dogovoriti glede vsebine poslovnika o pogajanjih. Kot je pojasnil minister Koprivnikar, je sindikalna stran želela, da bi se v poslovnik zapisalo, da se dogovor, ki naj bi ga ob koncu pogajanj sklenili, objavi v uradnem listu, kar pa je po njegovih besedah v nasprotju z zakonodajo. Nadaljevanje pogajanj je predvideno za 21. september. id