Ruska novičarska agencija Interfax je objavila novico, da več kot polovica Rusov meni, da je ruska televizija najverodostojnejši vir informacij. Tako naj bi ugotovila raziskava raziskovalnega centra Lavanda. Rusi naj bi televiziji letos verjeli celo bolj kot pred tremi leti. Tedaj je bilo o verodostojnosti ruske televizije prepričanih 47 odstotkov vprašanih, zdaj pa neverjetnih 59 odstotkov. Le štirje odstotki Rusov prav nič ne verjamejo televizijskim novicam, kar pa je zanimivo za polovico manj kot pred tremi leti. Preostali novicam na ruski televizij verjamejo le delno in menijo, da televizija ne poda popolne informacije o dogodkih.

Že aprila so v isti državni novičarski agenciji objavili izsledke raziskave, da je za 88 odstotkov Rusov televizija primarni vir informacij in novic. Zato ni čudno, da so tri glavne državne ruske televizije, Rossia, Kanal 1 in NTV, ki so uradno v lasti Gazproma, od leta 2008 na seznamu strateških podjetij Ruske federacije.

Nadežda Kutepova je vohunka

Podatek o tem, kako verodostojna se zdi Rusom njihova državna televizija, se nam z drugega zornega kota seveda zdi smešen. Nam zahodni mediji govorijo, da je ruska televizija trobilo Putinove politike, ki ga uspešno uporabljajo za obračune z nasprotniki. Zadnji tak primer je okoljska aktivistka Nadežda Kutepova, ki je pred tedni skupaj s štirimi otroki emigrirala v Pariz in zaprosila za azil. Na ruski državni televiziji so namreč prikazali dokumentarec, v katerem so jo obtožili vohunstva, kovanja zarote proti Rusiji. Vsak Rus ve, da je taka obtožba na državni televiziji le korak od aretacije. Kutepova se že od devetdesetih let bojuje za pravice prebivalcev regije, kjer se je konec šestdesetih let zgodila nesreča v zdaj zaprtem jedrskem kompleksu Majansk, kjer so izdelovali dele za jedrske orožje.

Njen primer pa ni edini, da so na ruski državni televiziji koga obtožili, da je vohun. Poleti so na podoben način vohunstva obtožili gostujočega ameriškega profesorja na univerzi v Velikem Novgorodu. Izgubil je službo in odšel v ZDA. Lokalni aktivisti so seveda le zanemarljiv del resnic, ki jih prikazujejo ruske državne televizije. Medijski analitiki so prepričani, da ima državna televizija zelo pomembno vlogo: legitimizira laž, ki ustreza oblasti.

Verjeti slovenski ali hrvaški televiziji?

Zgodba o ruski televiziji ima še en nauk. Že nekaj tednov na dveh državnih televizijah sosednjih držav poslušamo dve resnici o istem dogodku. Gre za nacionalni televiziji Slovenije in Hrvaške, podobna črno-bela slika begunske krize pa se kaže tudi na komercialnih televizijah, le da je zavoljo »komercialnosti« bolj potencirana. Če vam je v minulem tednu morebiti uspelo ujeti poročila na obeh državnih televizijah, ste bili šokirani nad tem, kako siva je lahko resnica. Na slovenski strani smo seveda bili absolutno najboljši, Hrvati pa se niso držali dogovora, na hrvaški so imeli prav oni, Slovenci pa smo bili zmedeni.

To ni prvič, da sta državni televiziji sosednjih držav prikazovali dve resnici istega dogodka. Letos je bil tak primer tudi škandal v zvezi z arbitražnim sporazumom. Torej je popolnoma razumljivo, zakaj večina Rusov verjame Rossii 1. In še bolje: zakaj je po ameriških raziskavah najbolj verodostojna televizija v ZDA Fox News.