Po začetku vojaškega posredovanja konec septembra je pri reševanju sirskega konflikta tudi na diplomatskem področju vodilno vlogo prevzela Rusija. Konec preteklega tedna so se tako na Dunaju na pobudo Moskve sestali zunanji ministri Rusije, ZDA, Savdske Arabije in Turčije. V te pogovore, ki zaenkrat še niso dali rezultatov, namerava Rusija vključiti še Iran, Egipt in Jordanijo, ne pa EU, ki jo sirska oziroma begunska kriza vse bolj destabilizira.

Kljub velikim razlikam v pogledih in čeprav samo dvajset odstotkov ruskih bomb pade na ozemlje Islamske države, ostalo pa na druge nasprotnike diktatorja Bašarja Al Asada, tudi na ameriške varovance, Washington vsaj do neke mere podpira Moskvo v njeni diplomatski ofenzivi. Zdi se, da ZDA in drugim zahodnim državam, potem ko jim v zadnjih štirih letih ni uspelo ustaviti sirske državljanske vojne, ne preostane drugega.

Med to ofenzivo je ruski zunanji minister Sergej Lavrov v soboto izjavil, da »je čas za pripravo predsedniških in parlamentarnih volitev v Siriji«. Ruski poslanec, ki se je včeraj v Damasku srečal s sirskim predsednikom, pa je za francosko agencijo AFP izjavil, da namerava Al Asad, »ko bo država osvobojena Islamske države«, organizirati predsedniške »volitve s sodelovanjem vseh političnih sil, ki se zavzemajo za blagostanje v Siriji«. Sirski diktator, ki je bil v torek na obisku v Moskvi, naj bi povedal tudi, da ima namen nastopiti na teh volitvah, »če ljudstvo temu ne bo nasprotovalo«.

V sirski opoziciji menijo, da bi bilo volitve zaradi porušenih mest in milijonov beguncev težko izvesti. Tako kot Zahod zalivske države in Turčija še naprej zahtevajo politično tranzicijo brez Al Asada. To stališče je prišlo do izraza na sobotnem srečanju ameriškega državnega sekretarja Johna Kerryja s savdskim kraljem Salmanom v Riadu.

Lavrov je tudi dejal, da bi ruske zračne sile lahko pomagale zmernim uporniškim silam v boju proti Islamski državi. A tudi te skupine so doslej ruska letala in helikopterji bombardirali. Na dan opravijo tristo vzletov, kar pomeni petkrat več napadov, kot jih izvedejo ZDA in njihovi zavezniki na ozemlju Islamske države.

V zadnjem tednu so ruska bombardiranja in raketiranja intenzivna zlasti na območju porušenega velemesta Alep na severovzhodu Sirije, obenem se nadaljujejo na osrednjem delu ceste Alep–Damask, kjer Rusi poskušajo onemogočiti pritisk upornikov na povezavo med Damaskom in obalo. Vendar Asadovim silam, ki jim pomagajo enote Irancev in šiitov iz Libanona, ob ruski zračni pomoči ni uspelo izvesti pomembnejše ofenzive.