Čeprav bodo prihodnji teden, ko se začnejo enotedenske krompirjeve počitnice, verjetno misli le redko katerega učenca zašle med šolske klopi ter bodo zvezki in učbeniki ostali zaprti, pa šolarje na njihove proste dni kljub temu vabijo na obisk šolskega muzeja. Zanje so namreč pripravili pester tridnevni nabor dejavnosti. Počitniški program v prestolnici bodo poleg Šolskega muzeja Slovenije tudi letos obogatili številni ljubljanski zavodi, knjižnice pod okriljem Mestne knjižnice Ljubljana, društva in organizacije, ki kakovostno preživljanje prostega časa mladim počitnikarjem ponujajo brezplačno ali za zgolj nekaj evrov.

Od stripovske delavnice do viteške opreme

Že v ponedeljek ob 10. uri v šolskem muzeju pripravljajo učno uro o antični Emoni, uro kasneje pa se bo skupinica največ dvajsetih radovednežev sprehodila po razstavi Lingua Latina, ki ji bo sledila ustvarjalna delavnica. Udeleženci bodo spoznavali latinske pregovore in izdelali igralne karte. Dva dni pozneje v muzeju za obiskovalce pripravljajo stripovsko delavnico, počitniško dogajanje, za katero bo treba odšteti le en evro na dan, pa bodo v četrtek ob 10. uri sklenili z izdelavo unikatnih ptičjih krmilnic.

Delavnice pripravljajo tudi na ljubljanskem gradu, kjer bo jesensko počitniško dogajanje posvečeno viteškemu življenju na grajskem griču. »V sklopu tridnevnega druženja bomo spoznali navade in običaje vitezov, orožje, ki so ga uporabljali, hkrati pa se bomo naučili veliko novega o pestri preteklosti ljubljanskega gradu,« napovedujejo v javnem zavodu. V ponedeljek bodo otroci prisluhnili legendi o Erazmu Predjamskem, v torek spoznavali orožje in grajski obrambni sistem, v sredo pa si bodo udeleženci lahko izdelali viteško čelado.

Jesenske aktivnosti v družbi Mladih zmajev

Aktivnosti za mlade, stare od deset do osemnajst let, pripravljajo tudi v javnem zavodu Mladi zmaji – centru za kakovostno preživljanje prostega časa mladih. Počitnikarji si bodo v družbi Mladih zmajev lahko v Kinodvoru ogledali film Moja sestra suhica, se podali na športno dogodivščino v Športni center Urban Roof, raziskovali Hišo eksperimentov in se prelevili v radijske novinarje na Radiu Študent ali pa se odpravili na vodeni ogled po ljubljanskem živalskem vrtu. »Pripravljamo še Avanturo za punce – tridnevni tabor za dekleta med 12. in 17. letom starosti na Jezerskem,« je v imenu zavoda napovedala Vanja Krmelj. Dnevi na taboru, ki bo potekal od srede do petka, bodo namenjeni pridobivanju novih kulinaričnih spretnosti, osvajanju bližnjih hribov, sproščanju in ustvarjanju ter iskanju odgovorov na izzive odraščanja. Za dogodivščino na Jezerskem bodo starši morali odšteti pet evrov.

Prav tako bodo med počitnicami od ponedeljka do petka med 14. in 19. uro odprti četrtni mladinski centri v Šiški, Zalogu, Črnučah in za Bežigradom, ki delujejo pod okriljem Mladih zmajev. V prostorih centrov bodo potekale številne brezplačne delavnice. V torek ob 16. uri bo v šišenskem centru zadišalo po španskih dobrotah, za Bežigradom se bodo mladi v četrtek ob 16.30 zavrteli v ritmih svinga, medtem ko bodo v Črnučah strokovnjaki za ličenje v petek ob 16. uri razkrili nekatere skrivnosti, kako skrbeti za svojo kožo.

Buča kot dnevna vstopnica v ZOO

Če bodo počitnikarji visoko nad mestom spoznavali življenje vitezov, pa bo pod vznožjem Rožnika počitniško vzdušje nekoliko bolj skrivnostno obarvano. V ljubljanskem živalskem vrtu namreč pripravljajo posebna dnevna vodenja, ki bodo potekala pod imenom Čarovniški dan. »Srh nas bo spreletaval ob skrivnostnih pogledih in padajočih sencah. Spoznali se bomo z živalmi, o katerih kroži veliko zmot in predsodkov,« obljublja ekipa živalskega vrta in otroke ob tem vabi tudi v čarovniško šolo, kjer se bodo mali čarovniki naučili skrivnostnega uroka.

Dogodek je sicer brezplačen, a morajo obiskovalci, ki nimajo letnih ali polletnih vstopnic, kupiti dnevno vstopnico za živalski vrt. »Vstopnica za Čarovniški dan je lahko tudi buča,« pa ob tem z nekoliko nenavadno ponudbo vabijo v živalskem vrtu. Organizatorji so se namreč odločili, da lahko obiskovalci vse do 31. oktobra vstopnino v ZOO Ljubljana namesto z denarjem plačajo z izrezljano bučo. Buča, težka do tri kilograme, velja kot dnevna vstopnica za otroke, težja buča pa nadomesti vstopnico za odrasle.