Čeprav je bilo Hrvaški že več ur znano, da Slovenija v nedeljo zvečer ni pripravljena prevzeti približno 1800 beguncev, ki so z vlakom prišli iz Tovarnika, so ga hrvaški varnostni organi kljub temu usmerili na omenjeni prleško-medžimurski mejni prehod. Sredi mrzle in deževne noči so begunce, med katerimi so bili večinoma ženske in otroci, v Trnovcu pospremili iz vagonov in jim naročili, naj se peš odpravijo proti Sloveniji. Na mejnem prehodu sta jih pričakala ograja in postroj policistov.

Nečloveške razmere in hude stiske

Ljudje so obtičali v nečloveških razmerah. Stiska prebežnikov v deževni noči je bila nepopisna, do kože premočeni otroci so jokali, odrasli so v obupu kričali in rotili za pomoč, nekateri pa so začeli zažigati vse, kar je lahko gorelo, tudi odeje. Le zato, da bi se vsaj nekoliko ogreli.

Šele okoli pol petih zjutraj je Slovenija prevzela skupino 150 žensk in otrok in jih odpeljala do bližnjega sprejemnega centra, kjer so jih vse registrirali, nekaj ur pozneje je smelo mejo prečkati še približno 200 oseb.

Tistim, ki so ostali ujeti na Hrvaškem, so policisti omilili trpljenje vsaj s tem, da so jim okoli desetih dopoldne dovolili, da se premaknejo pod streho mejnega prehoda. Pod njo ni bilo prostora za vse. Gneča je bila nepopisna. Hrvaški Rdeči križ je zatem vendarle pripeljal nekaj hrane in pijače ter več vreč z oblačili, v katerih so matere živčno brskale in iskale, ali je v njih kaj primernega za njihove premočene in prezeble otroke.

Pahor le na »vljudnostni« obisk

Ker je bilo ob prihodu naslednjega konvoja avtobusov vsem zbranim jasno, da v njih ne bo prostora za vse, je med begunci zavladal nemir. Množično so se zagnali proti čakajočim vozilom. Vendar hujših incidentov vendarle ni bilo. Prebežnikom se je – resda s precej kričanja in vroče krvi – nekako uspelo samoorganizirati; prednost so dali večinoma otrokom in ženskam. V prvem avtobusu pa je sedež našel tudi begunec, ki ga je slovenski policist nekaj minut prej zalotil, kako je prečkal mejo skozi sosednje koruzno polje. Za skupino približno 600 beguncev je bilo čakanja na meji konec okoli 16. ure. Drugi so morali v Trnovcu vztrajati do večera, preden so jih pospremili do prevzemnega sprejemnega centra v Središču ob Dravi.

Čeprav se je prišel z begunsko krizo na Štajerskem v živo soočit tudi predsednik države Borut Pahor, grozljivih prizorov ni doživel. Raje se je namreč odpravil v šentiljski nastanitveni center. Med začasno nastanjene begunce ni stopil. »Če bo Avstrija zaostrila nadzor na meji s Slovenijo, bo morala Slovenija enako storiti na meji s Hrvaško,« je napovedal.