Slovenija se je znašla v precepu. Hrvaška zahteva, naj naša država vsak dan sprejme 5000 migrantov, saj jih tudi k njim vsak dan prispe toliko. Avstrija pa po novem pravi, da več kot 1500 migrantov na dan ne more sprejeti. Naša severna soseda se namreč sooča z vse večjimi težavami pri začasni nastanitvi prispelih beguncev na jugu države in v Salzburgu.

Po prihodu 5100 beguncev, ki so minuli konec tedna napolnili slovenske sprejemne centre, slovenska stran (vsaj za zdaj) vztraja, da naj bi bilo na ozemlju naše države naenkrat največ okoli 2500 beguncev oziroma da večjega števila migrantov, kot jih bo odšlo v Avstrijo, ne more sprejeti. Kot je včeraj dejal državni sekretar na notranjem ministrstvu Boštjan Šefic, bi lahko imeli ob upoštevanju zahtev Hrvaške in Avstrije v Sloveniji v kratkem – denimo v desetih dneh – okoli 35.000 migrantov, »kar pa je nesprejemljivo«. Tudi za takšno situacijo ima po njegovih zagotovilih vlada pripravljen scenarij, a ne bi več mogli govoriti o nemotenem delovanju države. Premier Miro Cerar je že po sobotnih sejah sveta za nacionalno varnost in vlade napovedal, da bo »Slovenija sprejemala sorazmerno takšne ukrepe, kot jih bodo sprejemale države, kamor so migranti namenjeni«. Ob tem je Šefic spomnil, da tudi Nemčija sprejema nekaj manj beguncev kot v preteklosti, signal, da je treba zadeve urediti, je poslala tudi Švedska. Po njegovih besedah bo morala tudi Hrvaška, verjetno pa tudi Srbija in Makedonija, sprejeti kakšne omejitvene ukrepe. Ključna pa naj bi bila vzpostavitev us trezne registracije v Grčiji, torej bi tiste, ki ne izpolnjujejo pogojev za mednarodno zaščito, vrnili v njihove (varne) države, tiste, ki to zaščito potrebujejo, pa naj bi evropske države sprejele po solidarnostnem ključu.

Včeraj zvečer v pričakovanju novega vlaka

Včeraj zvečer je bilo pri nas še okoli 2500 beguncev. Zato Slovenija ni dala soglasja za prihod še enega vlaka s srbsko-hrvaške meje, s katerim naj bi k nam prispelo dodatnih 1800 beguncev. A so naši sogovorniki iz vladnih vrst pričakovali, da bo Hrvaška vlak vseeno poslala in da bodo begunci ponoči prispeli v Čakovec, od koder jih Hrvaška potem tudi z avtobusi vozi naprej v Slovenijo.

Po poročanju tiskovne agencije AP zdaj tudi hrvaška policija poskuša z ostrejšim nadzorom na zeleni meji (na koruznih poljih) beguncem preprečiti vstop v državo. Premier Zoran Milanović je včeraj dejal, da hrvaške oblasti s sokoljim očesom spremljajo vse, kar se dogaja v okolici države, zato da Hrvaške »nihče ne bo zafrknil«.

Slovenska vlada je po besedah njenega predsednika Mira Cerarja na sobotni seji tudi sklenila, da bodo policiji pri notranjem širšem varovanju državne meje pomagali vojaki. »Slovenija ni v izrednem stanju, nasprotno, zadeve želimo čim bolj umirjati že na meji,« je poudaril premier. Šefic je pojasnil, da bo vojska pristopila, če policija ob morebitnem izjemno velikem številu migracij ne bi mogla sama učinkovito obvladovati situacije. Vendar vojaki ne bodo imeli policijskih pooblastil, sodelovali bodo lahko le pri opazovanju, fizičnem preprečevanju prehodov oziroma v mešanih patruljah, kar pa naj bi počeli »v globini mejnega območja in ne na sami mejni črti«. Vendar za zdaj angažiranje vojske (še) ni potrebno. Predstavniki vlade so namreč včeraj zatrjevali, da je bila Slovenija v zadnjih dveh dneh izjemno uspešna, saj ji je uspelo v celoti oskrbeti vse migrante, ki so prišli k nam.