Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) je Železniškemu zdravstvenemu domu odpovedal pogodbo o financiranju zdravstvenih storitev, ker kot zasebna ustanova ne izpolnjuje zakonsko določenih pogojev za pridobivanje sredstev iz zdravstvene blagajne. Ker omenjeni zdravstveni dom ni javni zavod, bi namreč za delo splošnih ambulant, dispanzerja za ženske, zobozdravstvenih ambulant za odrasle, fizioterapijo in zdravstvene vzgoje za odrasle potreboval koncesijo lokalnih skupnosti. Odpovedni rok trenutno veljavne pogodbe se izteče s koncem letošnjega leta, ko bi pogodba tako in tako potekla, zavod za zdravstveno zavarovanje pa z Železniškim zdravstvenim domom ne namerava skleniti nove pogodbe.

Usoda slabih 26.500 pacientov, ki so v Železniškem zdravstvenem domu v Ljubljani in v njegovih enotah v drugih občinah izbrali osebnega zdravnika, zobozdravnika ali ginekologa, je sedaj v rokah občin. Te bodo morale po zagotovilih zavoda »pravočasno in ustrezno razporediti sproščeni program«. Občine lahko to storijo bodisi s priključitvijo sedanjih zdravstvenih ekip lokalnim zdravstvenim domovom bodisi z razpisi poiščejo ustrezne koncesionarje. Na te razpise se lahko prijavi tudi Železniški zdravstveni dom, a bo moral izpolnjevati vse potrebne pogoje, so opozorili na zdravstveni zavarovalnici, ki je Železniškemu zdravstvenemu domu na leto namenila približno 1,75 milijona evrov.

Soglasja o rešitvi zagate za zdaj ni

Vršilka dolžnosti direktorja Železniškega zdravstvenega doma Božena Glad si želi, da bi nastalo situacijo čim prej rešili v korist pacientov. Zagotovila je, da bodo po pravni poti poskušali zadržati odpoved pogodbe, a kakšen bo končni rezultat, ni znala napovedati niti sama.

Ker je večina pacientov Železniškega zdravstvenega doma iz Ljubljane, smo želeli na Mestni občini Ljubljana preveriti, kako bodo v slabih dveh mesecih in pol zagotovili zdravstveno oskrbo vseh teh pacientov. Včeraj na naša vprašanja niso odgovorili. Občina je v preteklosti več čas zagovarjala rešitev, da ljubljanski del Železniškega zdravstvenega doma preide pod okrilje občinskega javnega zavoda Zdravstveni dom Ljubljana. Gladova se s tem ne strinja in pravi, da je boljša rešitev podelitev koncesije. »Občina je drugim izvajalcem zdravstvene dejavnosti v preteklosti podeljevala koncesije za nedoločen čas, nam pa je ne želi, kot da bi se šele včeraj pojavili. Železniški zdravstveni dom deluje že od leta 1953 in pred tem je vsa leta imel sklenjeno pogodbo z zavodom za zdravstveno zavarovanje,« je poudarila Gladova, ki ne želi, da bi Železniški zdravstveni dom razbili, saj po njenem mnenju deluje dobro v sedanji organizaciji. Ob tem je zatrdila, da so do kakšne alternativne rešitve vsekakor odprti. Za komentar smo prosili tudi Slovenske železnice, saj nas je zanimalo, če in na kakšen način se nameravajo kot lastniki Železniškega zdravstvenega doma vključiti v iskanje rešitve. Toda njihovih odgovorov včeraj nismo prejeli.

ZZZS bo sklepal nove pogodbe, a ne z Železniškim zdravstvenim domom

Velja spomniti, da je zavod za zdravstveno zavarovanje Železniškemu zdravstvenemu domu poskušal pogodbo delno odpovedati že leta 2013, ker je računsko sodišče pri pregledu poslovanja zavoda ugotovilo, da zavod nima pravne podlage za financiranje dejavnosti Železniškega zdravstvenega doma. Vodilni so takrat sprožili sodni spor, ki je zadržal odpoved pogodbe.

Višje sodišče je letos poleti razsodilo, da ZZZS Železniškemu zdravstvenemu domu ne bi smel delno odpovedati pogodbe iz leta 2012 o financiranju zdravstvenih storitev. A ta pogodba se izteče letos, Železniški zdravstveni dom pa ZZZS ni posredoval ustreznih dokumentov o sklenjeni koncesiji, na podlagi katere bi lahko z njimi sklenili novo pogodbo.