Bolniki, ki po posegu v Splošni bolnišnici Jesenice še isti dan odidejo domov ali ki tja pridejo na kakšno drugo dnevno obravnavo, morajo s seboj prinesti tudi svojo pižamo. To je rezultat varčevalnih ukrepov, ki so jih v bolnišnici uvedli pred kratkim. V bolnišnici zatrjujejo, da prinašanje lastnih pižam ne zmanjšuje varnosti zdravljenja, a med zaposlenimi v slovenskem zdravstvu ta poteza sproža precejšnje začudenje.

Če na pižamo pozabijo, jo dobijo v bolnišnici

»Gre le za nekaj ur bivanja v bolnišnici,« poudarja predstavnica za odnose z javnostmi jeseniške bolnišnice Irena Micco. Večina pacientov prošnjo oziroma zahtevo, naj prinesejo svojo pižamo, po njenih besedah sprejme z razumevanjem. Tak ukrep je v tujini običajna praksa, je poudarila. »Seveda pa tistim, ki pridejo na obravnavo brez svojega perila, tega vedno zagotovimo.«

Pogosto so v svojih oblačilih tudi otroci na pediatričnem oddelku te bolnišnice. Otroških pižam imajo sicer dovolj, a so starejše. »Zgolj zaradi psihološkega učinka včasih priporočimo staršem otrok, ki jih je bivanja v bolnišnici zelo strah, naj jim prinesejo najljubšo igračo ali pižamo, v kateri se dobro počutijo,« pojasnjuje Miccova. Podobno je tudi s plenicami za dojenčke in malčke. »Na oddelku nam jih ne primanjkuje, vendar se mnogi starši z njimi ne zadovoljijo, saj je ponudba kakovostnih plenic na trgu res pestra, zato raje prinesejo plenice drugih blagovnih znamk.«

Dolga roka krize

Jeseniška bolnišnica je bila v času krize med tistimi, ki so imele še zlasti hude finančne težave. Z lanskimi tristo tisočaki minusa so bili na tretjem mestu po izgubi (višjo so imeli v ljubljanskem UKC in ptujski bolnišnici), kar pa je še vedno bistveno bolje v primerjavi z letom 2013, ko je bilo izgube za 1,3 milijona evrov. Gorenjska bolnišnica ni bila edina, ki se je morala lotiti zahtevnega plezanja iz rdečih številk. Tudi v slovenjegraški, kjer so imeli leta 2013 prav tako precejšnjo izgubo (1,2 milijona evrov), so se lotili nižanja stroškov s pižamami. A o naročanju bolnikom, naj prinesejo svoje, za zdaj ne razmišljajo. »Bolj smiselno je znižati osnovno ceno pranja perila. Pranje pižame stane le okoli 20 centov, nižanje cen pa je mogoče doseči z javnim razpisom,« meni direktor bolnišnice Janez Lavre.

Tudi v ljubljanskem UKC pri posegih v dnevni obravnavi, ki jih opravijo v operacijski sobi, bolniku zagotovijo bolnišnično pižamo. Standard je v tem primeru enak za hospitalizirane in ambulantne paciente. »Pižame so oprane v skladu z zahtevami za obdelavo bolnišničnih tekstilij, kar zagotavlja njihovo neoporečnost,« so pojasnili. Pižam ne dobijo bolniki, ki pridejo v bolnišnico le po biološka zdravila, na transfuzijo krvi ali zdravljenje in zdravstveno nego zunaj operacijskih prostorov. V tem primeru lahko ostanejo v svojih običajnih oblačilih ali pa se, če jim je tako udobneje, preoblečejo v svojo pižamo.

Oprati na vsaj 60 stopinjah

Če bolnišnice od bolnikov pričakujejo, da na dnevno obravnavo prinesejo svojo pižamo, mora biti ta čista in sveže oprana, opozarja predsednica nacionalne komisije za obvladovanje bolnišničnih okužb dr. Viktorija Tomič. Ni na primer primerna pižama, ki jo je bolnik noč pred tem nosil že doma, oprana pa naj bi bila na vsaj 60 stopinjah Celzija.

Tomičeva dodaja, da komisije, ki jo vodi, bolnišnice za zdaj niso povprašale o primernosti prinašanja domačih pižam. Spominja se, da so pred leti bolniki na večdnevnem zdravljenju včasih želeli nositi svoje pižame, a so jih tega v bolnišnicah počasi odvadili: »Želeli smo, da uporabljajo bolnišnične pižame, saj ne morejo biti po več dni v isti. V bolnišnicah pižame menjajo dnevno.«