Namestnica predsednika komisije za preprečevanje korupcije (KPK) Alma Sedlar je včeraj predsednika države Boruta Pahorja obvestila, da so se zadeve zaostrile do te mere, da »delo senata v trenutnih okoliščinah ni več mogoče«. Kot pojasnjuje, je predsednik KPK Boris Štefanec v petek izdal odredbo, na podlagi katere ji je »skoraj v celoti« omejil dostop do vpogleda v pošto KPK in do dokumentacije, s katero bi morala biti »nujno seznanjena, da bi lahko kot članica senata in vodstva komisije glasovala na sejah senata«. Kot vse kaže, se že pred časom skaljeni odnosi v KPK še zaostrujejo.

Komisija poslala prijavo informacijskemu pooblaščencu

»Petkova odredba je le zadnje v nizu dejanj, zaradi katerih je delovanje senata KPK omejeno do te mere, da ta po mojem prepričanju ne more več ustrezno delovati,« piše Sedlarjeva, ki dokazuje, da jo poskuša predsednik KPK že od prvega dne tako ali drugače izločati iz procesov dela. Dostop do vpogleda v skupinski elektronski naslov komisije ji je namreč Štefanec »brez obrazložitve« onemogočil že januarja 2015.

Do zadnjega zapleta naj bi po naših informacijah prišlo, ker je Sedlarjeva prejšnji teden vpogledala v pismo, ki ga je Štefanecu poslala uslužbenka KPK kot odgovor na (nepodpisano) pismo sodelavcev predsedniku, v katerem so ti navedli vrsto očitkov, da je v preteklosti ravnala sporno. Zaradi tega so skupaj s Sedlarjevo nasprotovali njenemu imenovanju na eno od pomembnejših mest znotraj komisije.

»Zavestno nisem kršila nobenega pravila. Če sem naredila napako, bi me predsednik lahko nanjo opozoril. Mislim, da gre za nesorazmeren ukrep, ki obenem zelo škodi transparentnosti dela v KPK,« je prepričana Sedlarjeva, ki ob tem zatrjuje, da je sam Štefanec naročil, naj se popišejo dvomi o omenjeni uslužbenki, nato pa očitkov v prijavi menda ni bil pripravljen objektivno preveriti.

Iz KPK so včeraj sporočili, da je predsednik komisije Boris Štefanec »zaradi dogodkov v zvezi s posegi v podatke, ki so zaščiteni v skladu z zakonom o varstvu osebnih podatkov«, omejil dostope do teh podatkov obema članoma senata. »Komisija bo zaradi omenjenih posegov še danes poslala prijavo informacijskemu pooblaščencu in uvedla tudi vse druge ustrezne postopke v skladu z zakonodajo.«

»Akuten primer morebitnega političnega delovanja«

Sedlarjeva je sicer v dobrem letu predsednika države Boruta Pahorja o nevzdržnem stanju na KPK obvestila že vsaj dvakrat. »Zdaj so se zadeve zaostrile do te mere, da delo senata v trenutnih okoliščinah ni več mogoče,« dodaja namestnica predsednika KPK, ki v pismu omenja tudi primer morebitnega »političnega delovanja«. Štefanec naj bi po njenem mnenju poskušal ustaviti ali vsaj omejiti postopke KPK v zvezi z eno od družb, ki jo je ustanovila država. »KPK je v zvezi z nadzorovanjem postopkov v navedeni družbi praktično blokirana – s strani predsednika KPK. Uslužbenci so se morali pred njim že nekajkrat zagovarjati, zakaj izvajajo omenjene postopke,« je v pismu ostra Sedlarjeva.

Po naših informacijah naj bi šlo v tem primeru za Slovenski državni holding (SDH), ki se v trikotniku med KPK in Štefanecem ne pojavlja prvič. Zaposlene v komisiji je namreč že aprila letos razburila novica, da je uprava SDH za novo članico kadrovske komisije imenovala uslužbenko KPK, še posebej zato, ker ji je soglasje za delo v holdingu podal prav Štefanec. Našim sogovornikom iz komisije se je tedaj zdelo nenavadno predvsem to, da bo uslužbenka KPK, ki med drugim nadzira delo državnih institucij, kakršen je SDH, v dvojni vlogi: na eni strani bo imela vpogled v postopke komisije, na drugi strani pa bo za SDH presojala in ocenjevala kandidate za nadzornike v državnih družbah. Sedlarjeva je s pismom med drugim seznanila tudi premierja Mira Cerarja, predsednika državnega zbora Milana Brgleza in ministra za javno upravo Borisa Koprivnikarja.