Na mestnem inšpektoratu so v zadnjih dveh mesecih močno poostrili nadzor nad odlaganjem odpadkov. V tem času so zoper kršitelje uvedli že več kot šestdeset postopkov, kar je skoraj četrtina vseh postopkov, odkar je maja 2012 začel veljati novi odlok o zbiranju in prevozu komunalnih odpadkov. Ta je predpisal zelo visoke globe za kršitelje, saj so lahko pravne osebe kaznovane z 2500 do 5000 evri, občani pa celo z do 800 evri, kar je primerljivo z najhujšimi prekrški v prometu.

Globe le zaradi malomarnosti

Javnost je za novi odlok izvedela predvsem po odmevni zgodbi Ljubljančana, ki je pred približno enim letom v Črnučah v zabojnik z mešanimi odpadki odložil ovojnico s svojim bančnim izpiskom. Ni minilo dolgo, kar je z inšpektorata prejel klic, da lahko v kratkem pričakuje obvestilo o 800 evrov visoki globi zaradi napačnega odlaganja odpadkov. Andrej Orač, vodja ljubljanskega mestnega inšpektorata, pravi, da se obdobje, ko so izrekali predvsem opozorila, izteka, saj odlok velja že več kot tri leta. Kljub temu prvi inšpektor pravi, da kazni izrekajo le, če je nekdo odpadke napačno odložil iz malomarnosti, ne pa po pomoti.

»V zadnjih mesecih smo se osredotočili predvsem na kršitve, ki so pogoste pri gostincih in lastnikih trgovin v središču mesta, ki odlagajo odpadke poleg podzemnih zbiralnic,« pravi Orač. Problem so že pred časom zaznali tudi v Snagi. Nina Sankovič poudarja, da bi morali gostinci in trgovci odvoz embalaže urediti s posebno pogodbo s Snago ali katerim drugim podjetjem, ki se s tem ukvarja, ter potem embalažo odlagati v posebne vreče. »Žal pa mnogi zaobidejo zakonodajo in embalažo raje odlagajo v zabojnike drugih, kar je pogosto v blokovskih soseskah, ali ob podzemne zbiralnice v središču mesta,« pravi Nina Sankovič iz Snage.

Pozornost preusmerjajo na stanovanjske soseske

Zato ne čudi, da so na inšpektoratu proti pravnim osebam letos sprožili dve tretjini od skupno 153 postopkov. »V 44 zadevah smo že tudi izdali plačilni nalog, v 17 zadevah odločbe in v 12 opozorila. Trenutno je končanih 52 zadev,« pravi Orač. V zadnjem času so pozornost usmerili tudi na večje stanovanjske soseske. »Tu je predvsem problem, da se v zabojnikih z mešanimi komunalnimi odpadki znajde marsikaj, kar tam nima kaj početi. Ampak problem je, da so ti zabojniki skupni in je veliko težje najti prekrškarja. Vendar če bomo to lahko ugotovili, bomo proti njemu uvedli postopek.«

Kako natančno poteka preverjanje? »Največkrat uporabljena je metoda pregleda odpadkov, ki ga inšpektorji izvedejo bodisi sami bodisi v sodelovanju z izvajalcem javne službe, podjetjem Snaga. Prekrškovni postopek lahko uvedemo tudi na podlagi prejete prijave, če so predloženi dokazi o storjenem prekršku,« pojasnjuje Andrej Orač.