Palestinski predsednik Mahmud Abas je včeraj v govoru na splošni razpravi v generalni skupščini OZN napovedoval, da se palestinske oblasti ne čutijo več zavezane sporazumu iz Osla in tistim, ki so ga nadgradili in iz katerih izhaja tudi tako imenovana rešitev dveh držav. »Ne moremo ostati zavezani tem sporazumom z Izraelom. Izrael mora prevzeti polno odgovornost okupacijske sile,« je dejal Abas.

Med najpomembnejšimi določili sporazuma iz Osla in njegove nadgradnje je vzpostavitev palestinske uprave ter njene pristojnosti na Zahodnem bregu, ki so ga razdelili v tri ozemeljsko zelo razdrobljena območja, A, B in C, z različnimi stopnjami pristojnosti palestinske uprave in Izraela glede civilnega upravljanja in varnostnih pristojnosti.

Stara grožnja, kakšne bodo poteze?

Sporazum, ki ga je podpisal prav Abas in ne Jaser Arafat, so mnogi v Palestini kritizirali, češ da je Izraelu bistveno olajšal »okupacijo«, saj so bili Palestinci z njim odgovorni za socialo, šolstvo in druga področja, medtem ko je Izrael ohranil bistvene varnostne pristojnosti. Prav na to se očitno nanaša Abasova izjava, da mora Izrael prevzeti polno odgovornost okupacijske sile, kakršna sicer izhaja iz mednarodnih konvencij. Abas je sicer že v preteklih letih grozil, da bo razpustil palestinsko oblast in prepustil Zahodni breg v popolno upravljanje Izraelu, in sicer zato, ker je sporazum iz Osla predvideval tudi pot k celovitemu sporazumu in kasneje ustanovitvi palestinske države, kar se ni zgodilo – nazadnje so pogajanja padla v vodo lani. Prav ta točka, namreč dejanska razpustitev palestinske uprave in prekinitev sodelovanja z Izraelom, bo pokazala, ali Abas tokrat misli resno.

Ob dvigu tudi Ban Ki Moon

Kar nekaj časa se je sicer ugibalo, kaj bo Abas obelodanil, potem ko je za govor napovedal »bombo« oziroma veliko presenečenje. S tem je gotovo poskrbel, da je bilo njegovemu nastopu namenjeno nekaj več pozornosti, saj izraelsko-palestinsko vprašanje letos ni med najbolj izpostavljenimi – če odštejemo, da so včeraj pred palačo OZN prvič dvignili palestinsko zastavo, kar je omogočila nedavno sprejeta resolucija generalne skupščine. Ta je namreč določila, da lahko pred poslopjem vihrajo tudi zastave držav opazovalk, to pa je poleg Palestine le še Vatikan. Resolucija je bila seveda namenjena Palestini in njenemu prizadevanju za nastanek funkcionalne in svetovno priznane samostojne države, čemur Izrael nasprotuje, če ne bo dosežena v medsebojnih pogajanjih. Zastavo so dvignili po Abasovem govoru, tudi ob prisotnosti generalnega sekretarja OZN Ban Ki Moona.