Ob neuspehih francoskega predsednika Françoisa Hollanda, kot sta neprestana rast brezposelnosti in vedno znova velik proračunski primanjkljaj, pa je njegova vlada uspešna v boju proti Francozom s tajnimi bančnimi računi v tujini. Z zakonom o pomilostitvi in samoprijavi davčnih utajevalcev, sprejetim junija 2013, se je vlada dokopala do visokih vsot.

Letos naj bi v francosko državno blagajno skesani davčni skrivači, da ne bi bili več navzkriž z zakonom, prispevali 2,6 milijarde evrov. Lani je ta vsota dosegla 2,4 milijarde, podobna naj bi bila prihodnje leto. Vsekakor je Hollande, ki si že tri leta neuspešno prizadeva znižati proračunski primanjkljaj na 3 odstotke BDP, lahko tega denarja vesel. V zadnjih dveh letih je tako francoskim davčnim oblastem 44.000 Francozov razkrilo, da imajo na bančnih računih v tujini, večinoma v Švici, skrite lepe vsote. Vsega skupaj je šlo za 32 milijard evrov. Seveda se utajevalci niso javili zaradi slabe vesti in pozivov francoske vlade. Švicarske banke, ki so v zadnjih letih pod hudim pritiskom ZDA, Nemčije, Francije in drugih zahodnih držav, so namreč zahtevale od imenitnikov bančnih računov, da jih v svoji državi prijavijo. Francoska vlada pa je davčnim skrivačem zagrozila s hudimi kaznimi.

Če je skesani davčni utajevalec tajni bančni račun v tujini podedoval, je maksimum plačila za poravnavo 15 odstotkov od vsote na računu. Če pa ga je odprl sam, je kazen dvakrat višja. Sicer gre pogosto za to, da je kak bogat Francoz za svojo ljubico, nezakonskega otroka ali drugo ženo odprl tajni bančni račun v tujini, s čimer je pred prvo ženo in otroki skril denar. Poleg tega so Francozi radi skrivali denar v tujini v nestabilnih in negotovih časih, med drugo svetovno vojno, maja 1968 ali ob prihodu socialistov na oblast leta 1981. Utajevalci davkov, ki so se javili, so običajno starejši ljudje, saj imajo povprečno 75 let.

Povprečna vsota je 750.000 evrov, pri čemer ima štiri petine skesancev manj kot 600.000 evrov, dva odstotka pa več kot 10 milijonov evrov. Vsekakor se bodo v naslednjih letih javljali novi skesani utajevalci davkov, saj bo leta 2018 začel delovati sistem avtomatične izmenjave informacij med davčnimi upravami 90 držav. »Čedalje težje bo skriti svoj denar v tujini,« pravi francoski finančni minister Michel Sapin.