V večmesečni spor med Savo in Družbo za upravljanje terjatev bank (DUTB) za vse bolj donosne Savine hotele, ki lahko pripelje do najslabšega izida za vpletene – stečaja in (raz)prodaje premoženja – je spet moralo poseči sodišče. Upnike je pozvalo, naj pozabijo na nesoglasja, začnejo sodelovati in se skupaj dogovorijo o možni rešitvi.

Kot je znano, je DUTB pod vodstvom Torbjörna Manssona kot največji upnik Save skušal zaseči njeno ključno hčerinsko družbo Sava Turizem, a mu je načrt spodletel. Zatem se je DUTB lotil zamenjave prvega moža Save Mateja Narata. Ko je propadel Savin načrt preventivnega prestrukturiranja, pa sta na sodišče romala dva različna predloga za postopek prisilne poravnave. Prvega je vložila Gorenjska banka z več drugimi upniki, drugega pa samostojno DUTB.

Sodišče: Skupaj poiščite rešitev

Do zapleta je prišlo, ko so v DUTB izpodbijali možnost Gorenjske banke, da kot upnica soodloča o usodi Save, saj da gre pri njiju za povezani osebi. Od sodišča so zahtevali, da jo izloči iz postopka, pripravo načrta finančnega prestrukturiranja Save pa zaupa le DUTB. Tudi sodišče ugotavlja, da je glavni razlog za razhajanje med obema skupinama predlagateljev, zlasti med Gorenjsko banko in DUTB, konceptualne narave, torej ali bo prišlo tudi do razlastitve obstoječih delničarjev in (raz)prodaje premoženja.

Največja lastnica Save je sicer država, ki prek Kapitalske družbe (Kad) in Slovenskega državnega holdinga (SDH) obvladuje okoli 30 odstotkov lastništva. O tem, kako pomembna je Sava za državo, pa priča dejstvo, da jo je vlada v strategiji upravljanja naložb opredelila kot naložbo, v kateri delež države ne sme pasti pod 25 odstotkov.

Namesto da bi dali prav eni ali drugi strani, je okrožno sodišče v Ljubljani sprejelo salomonsko odločitev. V celoti je sledilo pravnemu mnenju dr. Franca Testena, ki ga je predložila Gorenjska banka, in presodilo, da Sava z njo ni povezana oseba, ker da ima v banki 43-odstotni (in ne večinski) lastniški delež. Tudi sicer pa naj to ne bi bilo tako pomembno pri odpravljanju insolventnosti Save in je preprosto združilo oba predloga za prisilno poravnavo.

DUTB, Gorenjska banka in drugi upniki imajo zdaj na voljo najmanj tri mesece, da se poskušajo konsolidirati in poiskati najboljšo možno rešitev za prestrukturiranje obveznosti Save na način, ki bi omogočal najboljše možno poplačilo upnikov, je svetovalo sodišče. Ob tem jih je tudi spomnilo, da lahko v skrajnem primeru tudi uprava Save vloži lasten predlog za izvedbo prisilne poravnave in oblikuje svoj načrt finančnega prestrukturiranja. Če tega ne bi storil nihče, bi Sava samodejno končala v stečaju.

Savini hoteli poslujejo rekordno

V Savi več kot očitno podpirajo načrt, po katerem bi v prihodnje obdržali lastništvo hčerinske družbe Sava Turizem in sami poskrbeli za poplačilo obveznosti in odpravo insolventnosti. Poteze DUTB in »plenjenje« delnic družbe so medtem ocenili kot poskuse razprodaje premoženja. S tem ravnanjem bi jim bila povzročena škoda, hkrati pa bi bili s tem odškodovani preostali Savini upniki.

O tem, kako mikavni so Savini hoteli, pričajo njihovi aktualni rekordni rezultati. Skupina Sava Turizem je v prvih osmih mesecih letos ustvarila 44,7 milijona evrov prihodkov od prodaje, kar je v primerjavi z enakim lanskim obdobjem približno šest odstotkov več. Denarni tok iz poslovanja (EBITDA), glavni pokazatelj vrednosti naložbe, se je medtem okrepil za 24,7 odstotka, na 10,7 milijona evrov.

Vlada okarala DUTB, ta se bo spet pritožila

Medtem ko v Gorenjski banki poudarjajo, da so za rešitev spora pripravljeni poseči po postopku mediacije, k dogovoru pa upnike poziva tudi sodišče, tega v DUTB očitno ne bodo storili. »DUTB se z odločitvijo sodišča ne strinja in se bo nanjo pritožil,« so včeraj povedali v DUTB.

V DUTB so prepričani, da je sodišče »povsem prezrlo močno osebno povezanost vodilnih zaposlenih med Savo in Gorenjsko banko, ki je pomemben faktor presoje povezanosti«. »Najmanj nenavadno je tudi dejstvo, da je sodišče 'prezrlo' odločbo regulatorja Banke Slovenije, ki je tako povezanost nesporno ugotovila,« so opozorili v DUTB. Sodišče po njihovem ni upoštevalo ključnega navodila višjega sodišča, da mora mandat vodenja prisilne poravnave podeliti tistemu, ki je postopek sposoben izpeljati, glede na obseg terjatev DUTB do Save pa noben načrt finančnega prestrukturiranja brez podpore DUTB ne more biti potrjen. »Odločitev sodišča pravzaprav odpira več novih vprašanj, kot daje odgovorov,« so dodali.

Zato ne čudi zadnji odziv vlade Mira Cerarja. Ta je na skupščini DUTB v prejšnjem tednu med potrjevanjem letnega poročila in podeljevanjem razrešnice vodstvu DUTB sprejela tudi poseben sklep, ki se več kot očitno nanaša na dogajanje v Savi. Predstavniki vlade so v imenu Republike Slovenije kot lastnice DUTB izrazili pričakovanje, da bo ta pri prestrukturiranju dolgov v gospodarstvu aktivno sodelovala z SDH in upoštevala že omenjeno strategijo, torej dejstvo, da je Sava pomembna naložba države.

Za komentar smo se obrnili tudi na SDH, kjer bi morali zaščititi premoženje države. Tam so pojasnili, da spremljajo sanacijo Save in so tekoče obveščeni glede predvidenih možnosti, ki pa so zaradi zadnjih dogodkov nekoliko spremenjene. »Zato bo treba pripraviti dodatne ukrepe za sanacijo stanja, ki bodo morali upoštevati pričakovanja vseh deležnikov,« so dodali v SDH.