Na policijski upravi Nova Gorica je zaposlenih 26 policistk. Osem jih ima tudi višjo ali visoko izobrazbo. A prav nobena ne zaseda položaja oziroma delovnega mesta, ki bi ustrezal njeni izobrazbi. Konkretno to pomeni, da na goriškem ni nobene komandirke, pomočnice komandirja, višje policijske inšpektorice...

»V Novi Gorici imamo dva primera tožb policistk, ki sta pridobili izobrazbo, a nista bili sprejeti na delovno mesto, ki bi bilo primerno izobrazbi. Postopki sicer še tečejo, a posamezni primeri so nas napotili k temu, da smo se lotili analize zasedenosti višjih položajev žensk na policijskih upravah,« je razložila Suzana Drašler iz Sindikata policistov Slovenije.

Zahtevajo odgovore in ukrepanje

Dejstvo je, da v javnem sektorju vsi uslužbenci ne zasedajo takih delovnih mest, ki bi ustrezala tudi njihovi izobrazbi. Precej je primerov, ko ima uslužbenec višjo izobrazbo od zahtevane. Ko pa pride do odstopanj, kot v Novi Gorici, bi se morala odgovornim prižgati rdeča luč. »Stanje na drugih policijskih upravah je bistveno drugačno. V povprečju polovica žensk z ustrezno izobrazbo zaseda višje vrednotena delovna mesta, se pravi tista v šesti ali sedmi tarifni skupini,« je razložil predsednik sindikata Zoran Petrović.

Posledica novogoriškega primera je po mnenju sindikata ta, da policistke nimajo več motivacije za dodatno izobraževanje, saj izkušnje in statistika kažejo na to, da tudi z višjo izobrazbo nimajo možnosti, da bi dobile tudi višji položaj. Sindikat je tako že naslovil zahtevo na ministrico za notranje zadeve Vesno Györkös Žnidar in direktorja policije Marjana Fanka, da kot odgovorni osebi začneta reševati problem v Novi Gorici in zagotovita enakopravno obravnavo in možnosti ne glede na spol. »Takšno delovno okolje, ki zavira ali ovira emancipacijo, ne nastane v kratkem času. Je posledica osebnostne širine in dometa vodij, ki sprejemajo odločitve na vseh nivojih vodenja,« je opozoril sindikalist Zoran Petrović. Sindikat je o opažanjih obvestil tudi ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti.

S policije so odgovorili, da tvorno sodelujejo s sindikatom pri zagotavljanju spolne enakopravnosti in da se število žensk v policiji močno povečuje. Trenutno jih je 1170. »Pred 15 leti je bilo zelo malo možnosti, da se je ženska zaposlila v policiji, zato imamo tudi manjši delež izkušenih policistk v primerjavi s policisti, kar se odraža tudi v številu potencialnih kandidatk za zasedbo višjih delovnih mest,« je povedal tiskovni predstavnik policije Drago Menegalija.

Na ugotovitve sindikata se je odzvala tudi ministrica Györkös-Žnidarjeva: »Verjamem, da v primeru PU Nova Gorica ne gre za negativen oziroma odklonilen pojav do zaposlovanja žensk na višješolskih in visokošolskih delovnih mestih. Če bi se izkazalo nasprotno, bom kot ministrica nedvomno ukrepala s svojimi pooblastili. Kot ženska bi si želela večjo zastopanost žensk v policiji.«