Tudi po včeraj objavljenem razpisu za deficitarne štipendije za srednješolce velja, da bodo štipendiste izbrali po vrstnem redu prispelih popolnih vlog glede na datum in uro vložitve. Obrazci za štipendije so tokrat na spletnih straneh Javnega sklada RS za razvoj kadrov in štipendije (www.sklad-kadri.si) na voljo že od včeraj, vendar bo izpolnjene mogoče oddati šele v petek, 11. septembra, od 9. ure dalje. »Vloge, oddane pred tem datumom ali 9. uro zjutraj, bodo zavržene,« opozarja Urška Ježovnik s sklada. Tisti, ki bodo vlogo oddali osebno, s prezgodnjim oddajanjem ne bodo imeli težav, saj bo predvidoma osem uslužbencev vloge na skladu začelo sprejemati šele ob devetih. Previdnejši morajo biti tisti, ki bodo vlogo pošiljali po pošti s priporočeno pošiljko. V tem primeru bodo odločilnega pomena datumi in ure, odtisnjeni na žigu. »Štejeta datum in ura oddajanja pošiljke, ne pa, kdaj bo ta prispela k nam,« opozarja Ježovnikova. »Če bo z žiga razvidno, da je vloga poslana pred 11. septembrom ali pa tega dne pred 9. uro zjutraj, jo bomo morali zavreči.« Za deveto uro so se po njenih besedah na skladu odločili zato, da bi vlagateljem zaradi neenakega odpiralnega časa poštnih uradov zagotovili enak položaj.

Enako velja za priporočene pošiljke na Petrolovem bencinskem servisu – pred zaprtjem kuverte morajo kandidati vanjo priložiti kopijo računa ali potrdila o oddani pošiljki, iz katerega bosta razvidna datum in ura oddaje s potrdila o oddani pošiljki. Brez kopije računa ali potrdila se bo štelo, da je bila vloga oddana na dan oddaje ob 23.59.

Na pošto ali v Ljubljano kar med poukom

Vendar pa bo 11. septembra ob 9. uri zjutraj v slovenskih srednjih šolah praviloma potekal pouk, pri katerem naj bi bili tudi srednješolci, ki se bodo potegovali za deficitarne štipendije. »En teden časa je več kot dovolj za izpolnjevanje vloge,« na naše vprašanje, ali so to v skladu upoštevali, odgovarja Ježovnikova. »Namesto njih lahko vlogo na pošti ali v Ljubljani odda tudi kdo drug.« Vendar pa svojcev, ki v petek ob devetih nimajo drugih obveznosti, mnogo srednješolcev nima, zato se bodo morali na pošto ali v Ljubljano odpraviti sami. V srednjih šolah so nad absurdnimi pravili in kriteriji za pridobitev štipendije ogorčeni. »Prav bi bilo, da vsi morali vloge oddati po pošti, le tako bi bili vsi vlagatelji v enakopravnem položaju,« je prepričana direktorica Šolskega centra Ljubljana Nives Počkar. Dijakom, ki bodo v petek želeli oddati vlogo med poukom, bodo v tej šoli to omogočili.

Prav tako bodo izostanek od pouka zaradi oddajanja vloge opravičili v Srednji šoli Črnomelj, pravi ravnateljica Elizabeta Prus, ki prav tako ne skriva nezadovoljstva. »Ne zdi se mi pošteno, da so kriteriji za deficitarno štipendijo tako ohlapni. Naši dijaki se morajo voziti uro in pol do Ljubljane, da se lahko postavijo v vrsto.« Prepričana je tudi, da so na ministrstvu za delo deficitarnost poklicev določili precej površno, kar dokazuje tudi s primerom. »Potreba po orodjarjih, ki jih izobražujemo v naši šoli, je v Beli krajini precej večja kot drugod po Sloveniji, pa imajo naši dijaki enake možnosti za deficitarno štipendijo kot vsi drugi, ki se izobražujejo za ta poklic, čeprav morda slednji prihajajo iz okolja, kjer sploh ni deficitaren.« Na vprašanje ustreznega določanja deficitarnosti so pred razveljavitvijo prvega razpisa za deficitarne štipendije opozorili tudi v Dijaški in Študentski organizaciji Slovenije.

Dijaki že pripravljajo šotore?

Prav tako se v Dijaški in v Študentski organizaciji Slovenije ne strinjajo z razpisnim pravilom »kdor prej pride, prej melje«. Prepričani so, da lahko na skladu s četrtka na petek pričakujejo celo nočno šotorjenje kandidatov.

Če bo tja sočasno (na isti dan in ob isti uri) prispelo več popolnih vlog in bo njihova skupna vrednost presegala še razpoložljiva sredstva tega razpisa, bodo imeli sicer prednost pri štipendiji dijaki, vpisani v nižji letnik izobraževalnega programa. Če bo po tem kriteriju vlog še vedno več, kot je na voljo štipendij, bodo imeli prednost kandidati z višjo povprečno oceno v predhodnem šolskem letu oziroma višjo povprečno oceno izbirnih predmetov v zaključnem razredu osnovne šole, če vlagatelj letos prvič prehaja na srednješolsko izobraževanje, sicer pa višja povprečna ocena strokovnih predmetov.