Ministrstvo za delo je včeraj po pričakovanjih razveljavilo razpis za dodelitev štipendij za deficitarne poklice. Ponedeljkovo sesutje spletne strani Javnega sklada za razvoj kadrov in štipendije, zaradi katerega več ur ni bilo mogoče priti do obrazca, je namreč kandidatom onemogočilo enakopravno možnost prijave. Razpis za 1000 štipendij po 100 evrov mesečno bo sklad ponovil in ga skupaj z vlogo objavil na spletni strani v petek, 4. septembra. Prijave bo mogoče oddati od 11. septembra.

Čeprav je sesutje strani ob velikem zanimanju kandidatov povzročil očitno povsem nedomišljeni sistem »kdor prej pride, prej melje«, pa tega načina tudi na novem razpisu ne bodo odpravili. »Če bi spreminjali pravne akte, bi razpis ne bil že naslednji teden. Smo se pa skupaj s skladom dogovorili, da bodo imeli prednost pri oddaji vloge dijaki, vpisani v prvih letnikih srednje šole,« je sporočila ministrica za delo Anja Kopač Mrak. Več podrobnosti o načinu oddaje vlog, razpisnih pogojih in rokih bo sklad objavil na svoji spletni strani, na državnem portalu e-uprava in spletnem mestu ministrstva za delo.

Denarja za več štipendij ni

Ministrica, ki se je včeraj opravičila vsem, ki so imeli zaradi izpada spletne strani težave, meni, da je bila osnovna napaka pri razveljavljenem razpisu, da je bila vloga za pridobitev štipendije dosegljiva isti dan, ko jo je bilo možno tudi oddati. Prav tako je ministrstvo kot sklad presenetilo izjemno veliko povpraševanje. Na spletni strani sklada so namreč zabeležili tudi po 500 poizvedb na sekundo. V samo dveh urah so registrirali več kot 30 tisoč obiskov, že kakšno uro, preden je portal sklada spet začel normalno delovati, pa je vlogo osebno oddalo okoli 500 ljudi.

V prednosti so bili dijaki iz Ljubljane in bližnje okolice, ki so se lahko osebno odpravili na sklad, tam prevzeli obrazce in oddali vlogo. Prvi dan razpisa je sklad prejel 571 vlog, ki so jih kandidati oddali lastnoročno, medtem ko so po hitri pošti dobili samo dve. Javni sklad za razvoj kadrov in štipendije je sicer doslej prejel že več kot 6300 vlog.

Ministrica je priznala, da bi glede na veliko zanimanje kazalo povečati sredstva za deficitarne štipendije, trenutno je na voljo 1,2 milijona evrov, a je hkrati pojasnila, da jih nimajo od kod vzeti.

Bodo šotorili pred skladom?

Na Dijaški (DOS) in Študentski organizaciji Slovenije (ŠOS) so odločitev pozdravili, ob tem pa izrazili presenečenje, da ministrstvo situacije ni predvidelo. Mladinski organizaciji še naprej opozarjata, da je način podeljevanja štipendij po sistemu »kdor prej pride, prej melje« skrajno problematičen. Če sklad tega kriterija ne bo spremenil, lahko po njihovem mnenju pred novim razpisom pričakujemo celo nočno šotorjenje.

Obe organizaciji vidita veliko pomanjkljivost razpisa tudi v tem, da ne upošteva dejanskih potreb trga po posameznih poklicih (kandidati se lahko prijavijo za katerega koli), ne upošteva pa tudi kadrovskih potreb po posameznih regijah. Sprašujejo se celo o smiselnosti razpisa samega. Medtem ko smo bili po eni strani priča ogromnemu navalu interesentov, v času razpisa za nekatere izmed »deficitarnih« poklicev na zavodu za zaposlovanje sploh ni bilo objavljenih prostih delovnih mest, ki bi kazala na nezapolnjeno potrebo po kadrih.