Potem ko sta julija ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti ter Javni sklad RS za razvoj kadrov in štipendije objavila razpis za deficitarne štipendije, se je nanj od danes možno tudi prijaviti. Obrazci so na voljo na spletni strani sklada (www.sklad-kadri.si). Štipendije bodo na voljo do zapolnitve kvot ali najdlje do konca oktobra.

Za deficitarno štipendijo se lahko potegujejo srednješolci, ki se bodo v prihodnjem šolskem letu izobraževali za poklice mesar, orodjar, zlatar, mizar, dimnikar, zlatar, kamnosek... Država bo porabila največ 1,2 milijona evrov, kar naj bi bilo dovolj za okoli tisoč štipendistov. Štipendijo lahko dijaki dobijo poleg Zoisove ali državne štipendije, do nje pa ne bodo upravičeni, če že prejemajo kadrovsko štipendijo. Tisti, ki šolanja ne bodo končali, bodo morali denar državi vrniti.

Deficitarne poklice so po besedah direktorice direktorata za trg dela in zaposlovanje na ministrstvu za delo Damjane Košir določili glede na lanskoletne potrebe delodajalcev, število brezposelnih, število vpisanih v posamezne programe in število izdanih delovnih dovoljenj za delavce iz tujine. Zapisali so jih tudi v politiko štipendiranja, ki jo je letos sprejela vlada. Tako so med deficitarne uvrščeni redki poklici, kot je kamnosek, za katerega ni veliko zanimanja pri mladih. Nasprotno se veliko mladih odloči za poklic avtoserviserja, a ker so zanj potrebe na trgu dela še vedno velike, tudi ta poklic spada med deficitarne. Seznam poklicev se, kot kaže, skozi leta ne bo kaj dosti spreminjal.

Med dijaki srednjega poklicnega izobraževanja se bodo za štipendijo lahko med drugim potegovali zlatarji, kamnoseki, orodjarji, peki in mizarji, med poklici srednjega strokovnega izobraževanja so v razpisu tudi grafični tehnik, lesarski tehnik, tehnik steklarstva in elektrotehnik. Delodajalci so prek zavoda za zaposlovanje lani najpogosteje iskali tehnike za strojništvo in elektrotehniko, strokovne sodelavce za zdravstveno nego, kuharje, natakarje, orodjarje, ključavničarje, elektroinštalaterje, elektromehanike, zidarje, tesarje, varilce, mehanike in serviserje kmetijskih, industrijskih in drugih strojev, monterje in serviserje vodovodnih in plinskih inštalacij in naprav ter mesarje. pe