Filimonović in Tošić sta torej zdaj priznala navedbe iz obtožbe, da sta skupaj z Avramovićem in Selmanom 21. avgusta 2001 okoli 11. ure pred takratnim poslopjem uprave Adrie Airways v Ljubljani napadla Marka Ž. Popihali so jo s kovčkoma, v katerem je bilo skupno 529.770 takratnih slovenskih tolarjev oziroma 2210 evrov. Šlo je za izkupiček od prodanega blaga na letalih, ki ga je Marko Ž. z Brnika peljal v blagajno uprave.

Za rop zdaj milejša kazen

Avramović je januarja 2002 pred preiskovalno sodnico rop priznal in potrdil tudi vpletenost drugih treh. Glavno vlogo pri »podvigu« sta po njegovih besedah igrala Filimonović (ki je Marka Ž. napadel s kijem) in Selman. Omenjena in tudi Tošić so rop zanikali in tudi Avramović je pozneje svoje besede vzel nazaj. Kot je zatrdil, ga je bilo v preiskavi strah, da ga bodo policisti zaprli, zato je pač priznal, kar so mu naročili. In še, da je v resnici ropal Gregor Trajkov, ki je nato leta 2007 obležal pod streli pred domačo hišo v Rožni dolini v Ljubljani. Njegovega morilca nikoli niso našli.

A zdaj, po vseh teh letih, so obtoženci po ponudbi pogojne kazni »obrnili ploščo« – vsaj Filimonović in Tošić, a tudi iz besed odvetnika Krstića je bilo razbrati, da bo Avramović naredil enako. »Priznam krivdo in mi je žal,« sta drug za drugim na zadnji obravnavi izjavila obtožena. Tožilka je pogojno kazen utemeljila predvsem s časovno oddaljenostjo od dogodka. V tem času je zakonodajalec kazen za rop omilil. Če je leta 2001 storilcem grozilo od pet do 15 let zapora, je zdaj zagrožena kazen od enega do 10 let. Tožilka je tudi poudarila, da so bili obtoženci takrat še zelo mladi, ravno so postali polnoletni in se odselili od doma. Tošić pozneje ni več zagrešil nič nezakonitega, kar pa za Filimonovića nikakor ne bi mogli reči. Na sojenje so ga pripeljali iz zapora na Dobu, kjer prestaja enotno kazen štirinajstih let in dveh mesecev. Obsojen je bil že zaradi premoženjskih deliktov, droge, nasilništva in še marsičesa.

Prepričljiv prvi Avramovićev zagovor

Zobec-Dolančeva je za Filimonovića predlagala enoletno zaporno kazen, a mu ne bo treba za rešetke, če v triletni preizkusni dobi ne naredi novega kaznivega dejanja. Za Tošića je imela enak predlog, vendar z leto krajšo preizkusno dobo. Sodni senat, ki mu je predsedovala Vesna Podjed, je prvemu izrekel natanko takšno kazen, Tošiću pa deset mesecev zapora z dveletno preizkusno dobo. Vsak mora plačati tudi četrtino stroškov postopka in četrtino odškodnine Adrii. Kot je dejala Podjedova, je Avramović rop natančno opisal in ni vzroka, da mu ne bi verjeli. Tošić se je pred priznanjem zagovarjal, da sta bila takrat s Selmanom v Bosni in da sta na poti doživela prometno nesrečo. Predložil je tudi potrdilo o zdravljenju, ki pa ga je Podjedova označila za neprepričljivo. Dejala je tudi, da je bila Tošićeva vloga manjša, saj je le odpeljal eno od torb s kraja dogodka.

Zgodba je za omenjeno dvojico torej zdaj končana. Tako obramba kot tožilstvo sta namreč izjavila, da se odpovedujeta pravici do pritožbe na sodbo, zato je ta zdaj pravnomočna.