Vlada je za imenovanje novega slovenskega arbitra pooblastila predsednika arbitražnega sodišča Gilberta Guillauma. »Takšna odločitev bo arbitražnemu sodišču in končni razsodbi v največji meri zagotovila kredibilnost,« je ocenil premier Miro Cerar. S tem, ko bo predsednik arbitražnega sodišča izbral oba manjkajoča arbitra – Hrvaška je že sporočila, da naslednika Budislava Vukasa ne bo imenovala –, bo namreč še naprej zagotovljena enakost strank v postopku, kar je po Cerarjevem prepričanju za pravično razsodbo izjemnega pomena. »Slovenija sporoča, da zaupa presoji predsednika sodišča in celotnega tribunala, da bosta izpolnila naloge, ki so določene v arbitražnem sporazumu. In dokazuje, da se zavzema za neodvisnost in nepristranskost arbitražnega sodišča.«

Kot razlog, da slovenska vlada ni izbrala domačega strokovnjaka, so v koalicijskih krogih tudi včeraj navajali, da so bili ti tako ali drugače vključeni v dosedanji arbitražni postopek, zato bi lahko obveljali kot kontaminirani. Za tujega pravnika pa se vlada po teh navedbah ni odločila tako zaradi neljube izkušnje z Ronnyjem Abrahamom, ki je že po tednu dni odstopil z mesta arbitra, kot zaradi dejstva, da tujih strokovnjakov, ki bi bili na tako pomembnem položaju oziroma bi uživali tolikšen ugled, kot ga predsednik meddržavnega sodišča v Haagu, ni prav veliko. Z odločitvijo, da izbiro prepusti predsedniku arbitražnega sodišča, pa naj bi se Slovenija tudi izognila, da bi v primeru zapletov z novim arbitrom odgovornost padla nanjo.

Najboljša ali edina preostala rešitev?

»Mislim, da vladi kakšna drugačna rešitev kot prepustitev izbire Gilbertu Guillaumu niti ni preostala. Naše strokovnjake so ocenili kot kontaminirane, kakšnega uglednega tujega pravnika pa niso uspeli prepričati. Upajmo na najboljše – da bo torej predsednik arbitražnega sodišča imenoval oba manjkajoča arbitra,« je odločitev vlade komentiral eden od priznanih slovenskih pravnikov, ki pa ni želel biti imenovan.

Kakšnih hujših kritik na sklep ministrske ekipe v strokovnih krogih včeraj sicer ni bilo slišati. Nasprotno. Nekateri so ga označili kot »najboljšega v danih razmerah«, drugi so poudarjali, da »zagotavlja videz nepristranskosti«. Celo  profesor pomorskega prava Marko Pavliha, ki se je v preteklih dneh najodločneje zavzemal, da naj vlada izbere domačega strokovnjaka, nam je dejal, bi bilo nadaljnje kritiziranje načina izbire slovenskega arbitra nekonstruktivno. »Lahko le upam, da je vlada skrbno pretehtala vse prednosti in slabosti te odločitve ter da se zaveda ogromne odgovornosti.« Pavliha bi sicer predsedniku arbitraže svetoval, naj pri izbiri arbitra upošteva dva poglavitna kriterija, »pri čemer tega, da naš arbiter seveda ne sme biti Hrvat, ne bom niti omenjal«. Prvi kriterij je, da je novi arbiter »strokovnjak svetovnega kova na področju prava morja«. Drugi pa, da odlično pozna sredozemsko problematiko. »Ko razmišljam o ljudeh, ki jih poznam, bi lahko v najožji izbor prišel malteški profesor David Attard, dolgoletni direktor inštituta za mednarodno pomorsko pravo na Malti in sodnik na mednarodnem sodišču za pravo morja v Hamburgu.«

SDS je spet obrnila ploščo

Cerar je bil včeraj zadovoljen, da so predstavniki parlamentarnih strank podprli nadaljevanje postopka na arbitražnem sodišču. Odbor za zunanjo politiko (OZP) je bil namreč enoten, da je treba ohraniti nemoteno delovanje arbitražnega sodišča, in podprl aktivnosti vlade, povezane z arbitražnim sporazumom. Nekatere naše sogovornike, ki so bili navzoči tako na jutranjem sestanku pri premierju Cerarju kot na seji OZP, je presenetila predvsem »precej konstruktivna drža predstavnikov SDS«. Ti naj bi sicer spomnili, da je njihova stranka sprejemu arbitražnega sporazuma nasprotovala, saj so menili, da obstajajo boljše možnosti reševanja vprašanj meje med Slovenijo in Hrvaško, a dodali, da v tem trenutku kakšne druge možnosti, kot je vztrajanje pri arbitraži, ne vidijo. Po naših informacijah predstavniki SDS na omenjenih sestankih tudi niso pomembneje problematizirali vladne namere, da imenovanje slovenskega arbitra prepusti predsedniku arbitražnega sodišča; da bi morala vlada imenovati domačega strokovnjaka, naj bi vztrajala predvsem predsednica ZaAB Alenka Bratušek. A so že včeraj popoldne v SDS (spet) obrnili ploščo. »Farsa z arbitražo se stopnjuje. Na koncu bo Miro Cerar prosil kar vlado Republike Hrvaške, da imenuje slovenskega arbitra,« so zapisali na twitterju.

Ministri SD so raje dopustovali

Premierja Cerarja pa je razjezilo, da na včerajšnji seji vlade ni bilo nobenega ministra iz vrst SD. »Gre za pomanjkanje čuta odgovornosti,« je ocenil. Prvak SD in kmetijski minister Dejan Židan nam je na vprašanje, ali se Socialnim demokratom odločanje o arbitru ne zdi pomembno, odgovoril, da je pet dni z družino na počitnicah in da so to njihove prve družinske počitnice letos. »SD je bila prisotna na strankarski koordinaciji. Glede arbitra pa je koalicija enotna, tako da moja prisotnost ni potrebna,« je poudaril Židan.

Komentara 14