Streljanje, aretacije, izredno stanje. Ob obletnici uboja temnopoltega najstnika, ki ga je ustrelil policist, so razmere v mestu Ferguson v ameriški zvezni državi Misuri vnovič napete in kažejo, da v letu dni ni pravega napredka v odnosih med pretežno belsko policijo in temnopoltim prebivalstvom.

Lanska smrt 18-letnega Michaela Browna je bil eden mnogih primerov, v katerih so temnopolti umrli pod streli ali kakšnim drugačnim posredovanjem belskih policistov. Prav Brownov primer pa je na noge spravil širšo ameriško javnost in sprožil spraševanja o delu policistov, sploh ko so si potem sledili podobni primeri v New Yorku, Baltimoru, Cincinnatiju in drugje.

Zaradi tega je bilo tudi logično, da prva obletnica Brownove smrti ne bo minila neopaženo. Prebivalci in aktivisti so v nedeljo organizirali shode in mirne proteste. »Ubijejo nas, potem pa jo odnesejo brez kazni. To je noro,« je med protesti dejala 17-letna Rayna Martin, ki živi v soseski, kjer je živel Brown. Kot pravi, nasilje v skupnosti narašča zaradi dejanj policije.

»Naj sprostijo jezo«

Potem pa so različni dogodki hitro pripeljali do posredovanja policije, streljanja in aretacij. V nedeljo so policisti kritično ranili 18-letnega Tyrona Harrisa, ko se je zaradi prodaje ukradene televizije zapletel v streljanje s kupcem in domnevno ni hotel položiti orožja, ko je posredoval policist v civilu. Potem so prišla poročila o vlamljanjih v trgovine, nekateri udeleženci shoda pa naj bi na policijo metali kamenje in steklenice. Zaradi tega so oblasti v ponedeljek razglasile izredno stanje. To pomeni, da bo poveljevanje policijskim operacijam v Fergusonu namesto lokalne policije opravljala okrožna. Aretirali so 22 oseb. Še nadaljnjih več kot šestdeset so jih aretirali, ker so v znak protesta onemogočili promet na vpadnici med večerno konico v St. Louisu. In še nekaj deset aktivistov so vklenili, ker so organizirali protest in onemogočili vstop v stavbo sodišča v St. Louisu.

Včeraj so se aretacije nadaljevale, ko so se s protestniki spopadli s posebnimi enotami za posredovanje v nemirih, policija pa je sporočila, da bo vendarle skušala najti srednjo pot. »Pustili jim bomo, da izpihajo jezo, mi pa bomo ukrepali po najboljših močeh. Preteklo noč so dogodki na trenutke ušli nadzoru. Na žalost je vsa dobra dela na obeh straneh ulice skalilo nasilje,« je rekel vodja policije v okrožju St. Louis Jon Belmar.

Pravosodno ministrstvo ugotovilo diskriminacijo

Browna je lani ustrelil belski policist Darren Wilson, potem ko sta se zapletla v konflikt, katerega okoliščine niso popolnoma razjasnjene, znano pa je, da Brown ni bil oborožen. Dodatno jezo temnopoltih je potem sprožila odločitev velike porote, da proti Wilsonu ne vloži obtožnice, česar javni tožilec v nasprotju z ustaljeno prakso od nje ni niti zahteval.

Zaradi odmevnosti je dogajanje pod drobnogled takrat vzelo tudi zvezno pravosodno ministrstvo. Zavrnilo je možnost, da bi obtožnico proti Wilsonu vložilo po zvezni zakonodaji o kršenju državljanskih svoboščin, ker to zahteva še precej trdnejše dokaze. Zato pa je ločeno ugotovilo, da policija v Fergusonu neprestano krši ustavne pravice prebivalcev tako, da jo pri ukrepanju vodijo rasni stereotipi, s čimer izvajajo diskriminacijo nad temnopoltimi.