Pred tremi leti se je zdravstvenega letovanja udeležilo 214 otrok z goriškega območja. Letos se jih bo na morje odpravilo zgolj 45. »Naredili smo vse, kar je v naši moči, a odnos odgovornih na zavarovalnici je naredil svoje,« je razočarana Iva Devetak, predsednica Medobčinskega društva prijateljev mladine za Goriško. Podobne izkušnje imajo tudi drugod po Sloveniji. V Dravogradu so lani predvidenih 50 mest za zdravstveno kolonijo z Rdečim križem zasedli samo štirje otroci, ki so dobili napotnico pediatra, letos je takih 14, čeprav so na razpisu Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) dobili 45 mest. Tudi pod okriljem Območnega odbora Rdečega križa Maribor je dolga leta letovalo več kot 2000 otrok, letos upajo, da jih bodo lahko na morje odpeljali 1200.

Zgolj napol uresničeni načrti

Takšne, kot so informacije z različnih krajev po Sloveniji, so tudi podatki na ravni države: lani je z zdravstveno kolonijo letovalo le pol toliko otrok, kolikor mest so predvideli na ZZZS, ki je plačnik letovanj. Namesto 10.658 otrok jih je na morje za povprečno 10 dni odšlo 5457. Na letovanjih so preživeli skupaj le 56.161 dni od predvidenih 111.066. Letos so na ZZZS razpisali 7006 mest. Koliko jih bo zapolnjenih, bo znano jeseni.

Otroci niso nenadoma postali bolj zdravi, le do napotil pediatrov se vse teže dokopljejo, pravijo naši sogovorniki. Pogoji za letovanje so se zaostrili, pediatri pa za izdajanje potrdil tudi osebno odgovarjajo. Če bi otroku neupravičeno odobrili počitnikovanje, bi morali stroške letovanja plačati sami.

Po besedah Damjana Kosa, vodje Sektorja za informiranje in odnose z javnostjo ZZZS, so pri enem od organizatorjev letovanj že nekoč zaznali sum goljufije in ga prijavili policiji. Pravila za ugotavljanje upravičenosti otroka do zdravstvenega letovanja, ki omenjajo večkratno obolevnost, pa veljajo že več kot 20 let. Ker naj bi bila nejasna, so jih v lanskem razpisu jasneje opredelili. Zapisali so, da so do sofinanciranja zdravstvenega letovanja upravičeni le tisti otroci in šolarji, ki so jim v minulem letu zdravniki zabeležili vsaj dva zapisa (obolelosti ali obiska bolnišnice) v medicinski dokumentaciji.

Prav je, da se preprečijo zlorabe, ki so jih zabeležili v ZZZS. A odkritih nepravilnosti ne bi smeli posploševati na raven celotne države, pravi predsednica novogoriškega društva prijateljev mladine Devetakova. Opaža, da se merila ali metode izdajanja potrdil po območnih enotah zelo razlikujejo. Zato so že lani opozorili tudi varuha človekovih pravic, da vsi otroci nimajo enakih možnosti za koriščenje teh javnih sredstev.

Kriva je (tudi) socialna stiska, ne le pediatri

»Pediatri napišejo potrdilo vsem otrokom, ki imajo zdravstvene težave,« je prepričana predsednica združenja za pediatrijo pri Slovenskem zdravniškem društvu Margareta Seher Zupančič. »Problem, ki ga v zadnjih letih opažamo in se stopnjuje, je, da starši otrok, ki so še kako upravičeni do udeležbe v zdravstveni koloniji, ne želijo poslati otroka v kolonijo. To je v veliki meri posledica ekonomske krize, saj si mnogi starši kljub subvencijam in možnosti plačila na več obrokov doplačila za letovanje otrok preprosto ne morejo privoščiti, otroka pa je za letovanje potrebno tudi primerno opremiti.«

Prav to se dogaja v Mariboru, ugotavlja pediater, direktor Zdravstvenega zavoda Adolfa Drolca Maribor in podpredsednik Območnega združenja Rdečega križa Maribor Jernej Završnik. »Pri nas socialna stiska izrazito pripomore k nižjim številkam. Tudi če je otrok pogosto bolan in mu zavarovalnica krije stroške letovanja, je zanj še vedno treba plačati prevoz, otroku priskrbeti oblačila, kopalke in brisačo, mu dati nekaj žepnine na pot. Številni tega ne zmorejo.« Tako se tudi starši otrok, ki bi bili upravičeni do letovanja, zanj ne odločijo. V čim večji meri jim organizatorji skušajo pomagati z dodatnimi subvencijami, pravi generalna sekretarka ZPMS Breda Krašna. A tudi te so nezadostne za celotno letovanje, če zapisov o obisku zdravnikov ali bolnišnic v zdravstvenem kartonu ni dovolj.

Na opozorila, da so najbolj prikrajšani otroci iz socialno ogroženih družin, katerih starši so praviloma brezposelni in za mnoga obolenja ali prehlade otrok ne vozijo v ambulante, pa v zavarovalnici ostajajo gluhi, je razočarana Devetakova. V ZZZS po Kosovih besedah pravil za upravičenost do letovanja za zdaj ne nameravajo spreminjati. So pa letos dvignili znesek sofinanciranja letovanja na dan – z lanskih 16,42 evra na 25 evrov. »Pričakujemo, da se bo zato lahko letos zdravstvenega letovanja udeležilo več otrok kot lani,« dodaja Kos.