Röthbachfall, Nemčija 470 m

Gre za slapove z najvišjim padcem v Nemčiji, čeprav stroka opozarja na to, da so turistično slabo razviti, zato jim primat menda zaradi enostavnejše dostopnosti jemljejo slapovi Triberg, ki imajo komaj 163 metrov višine vodnega padca. Röthbachfall se peni v nacionalnem parku Berchtesgaden na Bavarskem, ob meji z Avstrijo (do Salzburga je približno 30 kilometrov). In kako do orjaškega slapu? Priporočajo, da se z ladjico zapeljete po jezeru Königsee do pristanišča Salet, kjer si lahko odpočijete, potem pa nadaljujete pot peš do majhnega jezera Obersee. Za pot do jezera boste potrebovali kakih 45 minut, morda uro. Pogled je, kot pišejo pohodniki, božanski, priliko pa lahko izkoristite tudi za rekreativni obhod jezera.

Gavarnie, Francija 422 m

Grande Cascade de Gavarnie, kot mu pravijo v tistih krajih, je večstopenjski slap v Franciji, na meji s Španijo, s padcem 422 metrov. Gre za najvišji slap v Franciji. Oblikovan je v treh delih, največji od curkov pa doseže 281 metrov. Slap, ki se napaja s taljenjem snega in iz bližnjega ledenika v Španiji, je najveličastnejši v poletnih mesecih, ko doseže petnajst metrov v širino. Obiska pa ne priporočajo pozimi, ko (lahko) zamrzne. Najbližji hoteli so v kraju Gavarnie 4,5 kilometra od velikega slapu.

Engstligenfälle, Švica 415 m

V Bernskem visokogorju je še eden od slapov, ki mu merijo različne višine. Po nekaterih podatkih meri curek kar 600 metrov, spet drugi ga ne postavljajo na vrh niti v Švici. Najbližje naselje je prestižni veleslalomski Adelboden, od koder vas gondola (iz katere je videti del slapu) odpelje nad slap, potem pa se ob njem spuščate v dolino. Obstaja pa še nekaj drugih poti. Ekstremisti, ki jih v naših krajih mrgoli, so še posebej navdušeni nad lednim plezanjem po zaledenelem slapu.

Krimmler Wasserfälle, Avstrija 380 m

Krimmelski slapovi, kot jim pravimo po slovensko, so z okoli 380 metri padca najvišji slapovi v Avstriji. Nahajajo se na Solnograškem, na robu vasi Krimml, v narodnem parku Visoke Ture na meji z Italijo. Najvišja točka slapov je na nadmorski višini 1470 metrov, potem pa se slap razdeli na tri zaporedne dele. Prvi ima 140, drugi 100 in tretji spet 140 metrov. Najvišje gledišče je na 1460 metrih, najnižje pa na 1070 metrih. Pravijo, da si slap vsako leto ogleda več kot 300.000 turistov.

Cascate del Serio, Italija 315 m

V Bergamskih Alpah v Lombardiji, le kakih 100 kilometrov severno od Milana, blizu vasi Valbondione, imajo stopničasti slap na reki Serio. Gre za tri stopnje v višini 166, 74 in 75 metrov. Je pa slap pravzaprav umeten, saj so na njem leta 1931 postavili jez, ki izkorišča vodo, ki je včasih tekla neovirano v dolino. Leta 1969 so začeli vodo spuščati v dolino le enkrat na leto, od leta 1991 so ga odprli za nekaj dni na leto. V zadnjih letih si lahko slap Serio turisti ogledajo v poletnem času, a le petkrat na leto.

Seebach Wasserfall, Nemčija 300 m

Ne tako oddaljena Bavarska ima nekaj velikih slapov, med katere sodi tudi Seebach. Natančneje, Oytal je največja dolina, ena od osmih, na območju turistično-športnega centra Oberstdorf. Med mnogimi izletniškimi točkami, ki jih je mogoče obiskati ali si jih zgolj ogledati, je tudi slap Seebach, ki se strmo spušča v dolino. Slap, ki ga je mogoče obiskati in si ga ogledati iz številnih smeri, je največji v času taljenja snega, saj se napaja iz jezer na Nebelhornu na 1628 metrih nadmorske višine.

Zipfelsbach Wasserfall, Nemčija 300 m

Hinterstein (600 prebivalcev in 60 hotelov) je še eno turistično središče na Bavarskem, ki bolj kot kaj drugega služi pohodništvu in obisku bližnjih gora. Ena od posebnosti kraja je velik naravni bazen ali tolmun, kamor pritekajo vode z gora. Gre za slap Zipfelsbach, ki se skozi dokaj različne terene prebija v Hinterstein. Različni spletni vodiči predlagajo različne načine ogleda slapu in njegove okolice. Za nezahtevne je izleta konec že po dobri uri.

Staubbachfall, Švica 298 m

Staubbach je slap, ki je dobil leta 1930 svojo znamko za 3 centime, še veliko prej, leta 1779, pa je ob pogledu nanj nemški pesnik in mislec Johann Wolfgang von Goethe vzneseno napisal pesem Petje duhov nad vodami. Sicer pa gre za enega redkih velikih slapov v Evropi, ki se ne lomi in po previsni steni pade v enem samem curku. Kakorkoli, za obisk slapu se morate nastaniti v Lauterbrunnerju, v bernskem delu Švice, in paziti, da to ne bo predrag dopust.

Reichenbachfall, Švica 250 m

Če je Staubbachfall opeval Goethe, je Reichenbachfall znan po kratki zgodbi Conana Doyla Zadnji problem (1893). V zaključku zgodbe Sherlock Holmes ter pokvarjeni dr. Moriarty v boju na življenje in smrt padeta s pečine v vodo in… Reichenbachfall, sestavljen iz množice manjših slapov, prši v spodnjem delu istoimenske doline. Najbližje mesto je Meiringen, kjer je bojda bival tudi Doyle, ko je pisal in raziskoval svojo zgodbo. Mimogrede, do slapu, ki je sestavljen iz množice manjših slapov, se iz doline pripeljete z vzpenjačo.

Cascades du Hérisson, Francija 220 m

Slapovi na reki Herrisson v francoski Juri so turistično verjetno najbolj organiziran del naše današnje lestvice. Vse je jasno: vstopnina je 2,5 evra (parkiranje računajo posebej), pot je dolga 7,4 kilometra, psi morajo biti na vrvici, dovoljeno je zgolj pešačenje… A Francozi imajo na tej krožni pot kaj ponuditi. Recimo množico slapov, ki se z različnih višin spuščajo v dolino, kopico tolmunov in nekaj podzemnih jam. A bodite pazljivi, obiščite jih, ko je vode veliko, drugače bo izlet bolj »beden«.