Sporočilo sodišča torej kaže, da se še ni odločilo o tem, ali bo nadaljevalo z arbitražo, potem ko so prišli na dan prisluhi pogovorov zdaj že bivšega slovenskega arbitra Jerneja Sekolca in slovenske agentke Simone Drenik.

Slovenija je s hitrim izborom novega arbitra po odstopu Jerneja Sekolca zaradi pogovorov s slovensko agentko na arbitražnem sodišču Simono Drenik prehitela sejo hrvaškega sabora, na katerem se pričakuje odločitev Hrvaške za enostranski odstop od arbitražnega sporazuma. Omenjena seja je sklicana za jutri.

Kdo je Ronny Abraham?

Novi slovenski arbiter Ronny Abraham je leta 1951 v Aleksandiji v Egiptu rojen francoski strokovnjak s področja javnega mednarodnega prava. Od leta 1998 je zastopal Francijo v številnih primerih na mednarodnih in evropskih sodiščih. Kot vodja urada za pravne zadeve na francoskem zunanjem ministrstvu svetoval vladi pri številnih vprašanjih mednarodnega prava, prava EU, človekovih pravic in pomorskega prava.

Član Meddržavnega sodišča v Haagu je od leta 2005, ko je nadomestil sonarodnjaka in dotedanjega predsednika Gilberta Guillaumeja, ko je ta odstopil. Naj spomnimo, Guillaume je trenutno predsednik arbitražnega sodišča, ki odloča o meji med Slovenijo in Hrvaško. Februarja letos je Abraham tudi sam postal predsednik Meddržavnega sodišča v Haagu.

Evropska komisija podpira nadaljevanje arbitraže

O posledicah pogovorov za nadaljevanje arbitraže so danes spregovorili tudi v evropski komisiji. Sporočili so, da razumejo skrbi Hrvaške, a arbitražni postopek še naprej povsem podpirajo. Poleg tega so povedali, da arbitražni sporazum vsebuje mehanizme za odgovor na hrvaške skrbi. »Evropska komisija poudarja pomen dobrega delovanja arbitražnega sodišča za gladko in učinkovito izvajanje zakonodaje EU v prihodnje,« so v komisiji še zapisali v sporočilu za RTV Slovenija.