Pred natanko letom dni se je število žrtev vojne v Ukrajini v trenutku povzpelo za 298. To niso bili ne ukrajinski vojaki ne uporniki na vzhodu države. To je bilo 198 Nizozemcev, 43 Malezijcev, 27 Avstralcev in še državljani sedmih drugih držav. Krivec za sestrelitev potniškega letala družbe Malaysian Airlines, ki ga je nad ukrajinskim ozemljem zadela raketa, še vedno ni znan. Končno poročilo o dogodku, ki nastaja pod vodstvom nizozemskih organov, bo objavljeno oktobra. Sodeč po izjavah različnih strani in po vsebini osnutka, ki je ušla v javnost, pa niti s tem ne bo konec prelaganja krivde in političnih obračunavanj, ki ves čas spremljajo razprave o tragediji.

Sokrivda letalske družbe

Ameriški CNN je v sredo prvi poročal o vsebini osnutka končnega poročila o preiskavi dogodkov. Neimenovani viri, ki so imeli vpogled v poročilo, so televizijski postaji povedali, da dokument krivdo za sestrelitev letala pripisuje proruskim upornikom na vzhodu Ukrajine. V času sestrelitve so na območju divjali spopadi, letalo pa je sestrelila raketa zemlja–zrak vrste buk ruske izdelave, navaja poročilo. Tudi proizvajalec teh raket, podjetje Almaz-Antej, je na podlagi analiz poškodb na ostankih letala ocenil, da ga je verjetno sestrelila njihova raketa. Po trditvah Kijeva so imeli takšne rakete tudi uporniki, ki naj bi jim jih posredovala Moskva.

Po poročanju ameriške televizije več sto strani dolgo poročilo zelo natančno, od minute do minute, navaja gibanje letala, vas, od koder je bila raketa izstreljena, in kdo je tisti položaj takrat nadziral. Glede na te podatke krivdo pripisuje proruskim upornikom. Nekaj krivde pa vendarle pripisuje tudi malezijski letalski družbi, navajajo viri ameriške televizije. Malaysian Airlines namreč ni spremljal opozoril, ki jih druge letalske družbe pošiljajo svojim pilotom in so dostopna vsem. Zato ni bil seznanjen s položajem na vojnem območju, navaja poročilo. Nekatere druge družbe so se tistemu delu Ukrajine namreč izogibale.

»Kriv je tudi pohlep«

Pri pripravi dokumenta je sodelovalo več držav in podjetij. Na čelu preiskave je Nizozemska uprava za varnost, ki je prevzela odgovornost na prošnjo Ukrajine z obrazložitvijo, da je letalo poletelo iz Nizozemske, in sicer iz Amsterdama proti Kuala Lumpurju, in da je bilo od tam največ žrtev. Pravila Mednarodne organizacije civilnega letalstva (ICAO) sicer določajo, da je za preiskavo odgovorna država, kjer se nesreča zgodi. Pravico do udeležbe v preiskavi imajo tudi država, kjer je sedež letalske družbe, država, kjer je sedež izdelovalca, države, ki bi lahko prispevale koristne informacije, in v določeni meri države, od koder so žrtve.

Včeraj se je na objavo vsebine poročila na CNN ostro odzvala Rusija. O tem, kako pomembno je za Moskvo, priča podatek, da je ruski predsednik Vladimir Putin poklical nizozemskega premierja Marka Rutteja in protestiral, rekoč, da je nedopustno medijem posredovati verzije osnutka poročila, ki so spolitizirane. Še podrobneje se je odzval namestnik vodje ruske agencije za letalstvo Oleg Storčevoj. Rekel je, da predstavlja uhajanje določenih informacij v javnost pritisk na preiskovalce, ki še niso končali dela. Dejal je tudi, da se uradna Moskva z deli poročila, kakršno bo verjetno ugledalo luč javnosti, ne strinja, a podrobneje o tem ni govoril, rekoč, da bo to storil, ko bo poročilo javno.

Storčevoj je bil kritičen do oblasti v Kijevu, ker niso povsem zaprle zračnega prostora nad območjem spopadov, ampak so dovolile lete nad višino 9750 metrov. »Očitno je, da Ukrajina ni hotela izgubiti denarja z zaprtjem zračnega prostora, in ta pohlep se je končal z 298 žrtvami,« je rekel.

Dilema o mednarodnem sodišču

V zraku visi še eno vprašanje. Nizozemska se skupaj z zaveznicami pogovarja o ustanovitvi mednarodnega sodišča pod okriljem OZN za pregon krivcev za tragedijo. Malezija naj bi varnostnemu svetu že predložila osnutek resolucije. Putin je Rutteju v pogovoru dejal, da je ustanovitev mednarodnega sodišča prenagljena. Rusija ima v varnostnem svetu veto, vendar bi njegova uporaba lahko okrepila mnenje, da je sama sestrelila letalo ali pa rakete poslala ukrajinskim upornikom. Na Nizozemskem sicer poteka ločena kazenska preiskava, se pa tudi tamkajšnji svojci žrtev nagibajo k mednarodnemu sodišču, saj domačim oblastem očitajo zavoženo preiskavo.